Przejdź do paska narzędzi

KORONAWIRUS W POLSCE

MINISTER ZDROWIA O MOŻLIWYM ODRZUCENIU USTAWY DOT. WYBORÓW KORESPONDENCYJNYCH

„Jeśli ustawa o wyborach korespondencyjnych zostanie odrzucona, to może nastąpić nawet kryzys polityczny, ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie” – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister powtórzył w radiowej Trójce, że w obecnej sytuacji epidemicznej wybory tradycyjne nie powinny się odbyć.

„Może nastąpić całkowity kryzys polityczny”

Szumowski, pytany o to, czy przedstawi swoją rekomendację dotyczącą wyborów prezydenckich w tradycyjnej formie z możliwością głosowania korespondencyjnego dla wybranych osób (powyżej 60. roku życia. i na kwarantannie), gdyby doszło do odrzucenia procedowanej w tej chwili w parlamencie ustawy o wyborach korespondencyjnych, powiedział, że w takim wypadku mogłoby dojść do kryzysu politycznego.

„Może nastąpić całkowity kryzys polityczny. Mam nadzieję, że to jest sytuacja, do której nie dojdzie, bo w czasie epidemii takie sytuacje kryzysowe w rządzie, obozie rządzącym są trudne do wyobrażenia” – odpowiedział.

„Tradycyjne wybory nie powinny się odbywać”

Szumowski powtórzył też, że jego zdaniem wybory korespondencyjne są bezpieczniejsze od tych tradycyjnych. Podtrzymał też swoją rekomendację, mówiącą o tym, że w przypadku, gdyby wybory korespondencyjne nie mogły się odbyć, to kadencja prezydenta powinna być przedłużona o dwa lata.

„Tradycyjne wybory nie powinny odbywać się w obecnej sytuacji epidemicznej i wtedy rozwiązaniem, które jest bezpiecznym rozwiązaniem, jest w przesunięcie wyborów i wydłużenie kadencji prezydenta o dwa lata. Tutaj ja się podpisałem pod tym projektem. Uważam, że on jest naprawdę najrozsądniejszy w sytuacji, kiedy nie wiemy, jak ma wyglądać epidemia” – powiedział.

Uchwalona przez Sejm 6 kwietnia specustawa autorstwa PiS, dotycząca głosowania wyłącznie korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r., obecnie jest w Senacie. Posiedzenie izby zostało zaplanowane na wtorek i środę. Następnie ustawa może wrócić do Sejmu, jeśli senatorowie zgłoszą poprawki lub wniosek o odrzucenie specustawy w całości.

Do odrzucenia ewentualnego sprzeciwu lub poprawek Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów – o jeden głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia.

Łukasz Szumowski o łagodzeniu restrykcji

Minister zaznaczył też, że decyzje dotyczące kolejnych etapów odmrażania gospodarki nie mają nic wspólnego z wyborami prezydenckimi. Wyjaśnił, że klucz do łagodzenia kolejnych obostrzeń wprowadzonych przez rząd w związku z epidemią jest dwojaki.

„Jaka to jest część gospodarcza i jaki jest to procent PKB, jak dużo osób w tym sektorze pracuje. A z drugiej strony, jakie jest ryzyko epidemiczne. Bardzo często ludzie pytają o kosmetyczki, fryzjerów – dlaczego później, w trzecim etapie. Bo nie ma takiej metody technicznej, medycznej, jeśli ktoś pracuje blisko twarzy drugiej osoby i jest chory, żeby go nie zaraził. Żadna maseczka, osłona tutaj nie pomoże” – wytłumaczył.

Minister o rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce

„Na razie mamy stabilną dobową liczbę chorych. Ona nieznacznie się oczywiście waha, ale nie wyskakuje powyżej 4-5 proc. Myślę, że ten wzrost trochę się spowolnił i te wskaźniki R (reprodukcji wirusa) które mówią, czy jesteśmy w fazie wzrostowej czy spadkowej już zbliżają się do jedności. To oznaczałoby wypłaszczanie, ale nadal jesteśmy niewiele powyżej 1” – zaznaczył.

Minister dodał też, że do pełniejszej oceny sytuacji epidemiologicznej potrzebne są informacje, jak będzie kształtować się ona po majówce.

Szumowski podkreślił równocześnie, że w tej chwili zakażenia koronawirusem odnotowywane są „pół na pół”, zarówno w zamkniętych skupiskach ludzi np. domach opieki społecznej, kopalniach, jak i w rozproszonych grupach. „Ta transmisja pozioma jest znacznie mniejsza niż była dwa, trzy tygodnie temu” – dodał.

Minister wytłumaczył też, że zazwyczaj w weekend robionych jest mniej testów i po prześledzeniu statystyk to jest normalne zjawisko. „To pokazuje też, że ten tryb dyżurowy, który funkcjonuje, daje mniejsze możliwości testowania” – powiedział.

Szef resortu zdrowia dodał, że obecnie pracuje 100 laboratoriów diagnostycznych, a ich wydajność przekracza 25 tys. testów na dobę.

 

PAP

Źródło: Interia.

4
7

62 myśli w temacie “KORONAWIRUS W POLSCE”

 1. Ludzie chcą spokoju i g…. ich to wszystko obchodzi, szczególnie ta wojna w której nie wiadomo o co chodzi.

  9

  5
 2. – Czy w polskim parlamencie pan poseł może pocałować panią poseł?
  – Owszem, może, ale tylko pocałować w pisie.

  7

  13
  1. Słuchaj a propos, taka zagadka. Żubroń to krzyżówka krowy i żubra. A Biedroń to czego jest krzyżówka?

   7

   6
 3. Muszę przyznać, że to bardzo, a bardzo zawiódł mnie Sasin. Powiedział, że nie będzie wyborów 10 maja, bo on nie zdąży roznieść kopert. Czego się nie dotknie to się wali, wyprawa smoleńska, wybory, ustawa metropolitarna.

  7

  9
 4. mister bors !
  szkoda ze nie żyjesz w latach czterdziestych XX wieku,
  masz namiastki na kryptologa, a może wynajdziesz enigmę
  II , tylko do tego trzeba trochę wiedzy, matematyki i
  logiki , a tu u ciebie jest z tym na bakier, stukasz po
  klawiaturze co ci pod palce wlezie .

  5

  6
  1. widać że zjadł Pan wszystkie rozumy przez koronoświrusa ale plus wielki za to że w końcu nietrzeba kryptologa aby odczytać pański post…

   4

   6
 5. Ta epidemia to przede wszystkim rządzącym rozum odebrała. Sytuacja i ich zachowanie przypomina ławeczkę z ,,Rancha””. Tam aktorzy świetnie grają swoje role, a rządzący tych ról nie grają, tylko są tacy autentyczni.

  11

  10
 6. Cały ten PiS – drukowane i nieupilnowane karty do głosowania. Leżą na chodnikach ,w skrzynkach pocztowych, pokazywane są na różnych konferencjach prasowych. I całe te ,,wybory” – prezydent z wycieraczek. Brak rozumu, honoru, niepohamowana żądza władzy. Suweren płaci słone podatki, a oni się jeszcze, póki co, bawią za nie swoje. Oby to już niedługo.

  12

  9
   1. Dlatego tylu młodych ludzi wyjechało za granicę, bo tu jak nie PO, to PiS i nikt nie wraca mimo że teraz nasz PiS. Nie widzę różnicy.

    6

    7
 7. Oglądałem wczoraj w TVPiS debatę prezydencką i no, no, no, bardzo dobre, pozytywne wrażenie p.p. Hołownia i Bosak. Słaby, taki zdziecinniały p.Duda. Jeszcze może być ciekawie, jeszcze nie wszystko stracone. Są, widać, kandydaci lepsi, bardziej kompetentni, mogący pokonać długoPiSa.

  9

  8
  1. Debata była słaba (ostrożność?)
   to prawda. Hołownia płaczący , prezydent jest zwierzchnikiem wojska 🤔
   Bosak wypadł nieźle ,ale to za mało by wygrać z Dudą
   Największym zaskoczeniem była Kidawa, tylko raz miała problem z wymową

   7

   2
 8. Poniedziałek – partyzanci gonią niemców
  Wtorek – niemcy gonią partyzantów
  Środa – partyzanci gonią niemców
  Czwartek – przyszedł leśniczy i wygonił wszystkich z lasu

  Mam nadzieję, że kiedyś przyjdzie czas, że suweren przegna tych bezużytecznych idiotów z parlamentu i wejdą tam ludzie, którzy chcą służyć narodowi, a nie sobie.

  9

  2
  1. aaa gdyby to było takie proste.
   Leszek jest wójtem, wybranym przez suwerenna .
   Stare przysłowie mówi „Staw wedle grobli”
   Opozycja wpadła we własne sidła ogłaszając „sukces”
   Leśniczy to pan na państwowych włościach 😂

   7

   3
   1. Proskura był w miarę normalny przez pierwsze cztery lata, potem z czasem wyrosły mu rogi jak ślimakowi. Pochlebcy, których ogromadził koło siebie zrobili swoje. I tak to chłopski syn, który nigdy nie grzeszył intelektem uwierzył, że jest wielki. W jego wypadku zgubna jest rutyna i arogancja wynikła z 30 letniego trwania.

    10

    2
 9. Życie z pochlebcami jest miłe i przyjemne, tylko nie idzie się do przodu. Nie można rozwiązać problemów, jak się o nich nie mówi a każda krytyka to atak na godność jasniepana.

  10

  1
  1. Tak ???, w Afryce to musieli dopiero źle głosować. Bo jak inaczej wytłumaczyć powstanie Sahary? Prędzej na niej piachu zabraknie niż ty zmądrzejesz.

   7

   4
 10. w sprawie wyborów !!!
  – miałem już nigdy nie robić żadnych wpisów, i robię to
  ostatni raz , mam kandydata na 100% , do fotela
  prezydenta, moja lista i tylko nr.1 to mister”bors”, jego
  ego to tylko same( +) , poziom intelektualny , ponad normę,
  pojęcie polityki ekonomii znakomite, znajomość zagadnień
  obronności 1 klasa, przebija, znajomością tematu, Polkę
  Skrzypczaka i Binka, nie wiem jak z językami ale może
  wystarczy sufler, więc drodzy rodacy idziemy na BORSA.

  3

  7
 11. Wywalili multum kasy na druk karteczek do głosowania. Bez żadnego prawa, bez żadnego zastanowienia. Ale są podpisy na dokumentach konkretnych pisowskich figur i figurantów, którzy to zlecali. Dziś żaden z nich nie chce się do tego przyznać. Sasin zwala na Morawieckiego, ten zaś zwala winę na Sasina. Widać, że dotarł do nich strach przed odpowiedzialnością za wyrzucenie kasy w błoto. W kraju, gdzie nie ma pieniędzy w zasadzie już na nic, oni dalej marnotrawią naszą wspólną publiczną kasę. Przyjdzie dzień zapłaty, naród rozliczy tych marnotrawców i nieudaczników. Kula śniegowa protestu ludzi widzących krzywdę powoli się zaczyna rozwijać.

  12

  6
  1. Kula śniegowa, nie zapominaj, że jesteś elementem konstrukcyjnym bałwana. Tak więc, te twoje nawoływania i straszenia mają taką moc jak zeszłoroczny śnieg albo ten tegoroczny, którego nie było. Szpak 16 lat rujnował powiat, Sapko szkole w Łopienniku 5 lat psuł opinię, i co? Były protesty pikiety i inne tam? Protest, dobre! Ty elemencie konstrukcyjny bałwana, zapamiętaj sobie ,że kunktatorów i obsrajportków jest zawsze więcej. Ci z natury skłonni są tylko do utyskiwania w chałupie ewentualnie w obejściu.

   9

   6
   1. Obserwatorze. ludzie długo protestowali przeciw tym jegomościom. wydawali się nie do ruszenia. Juz ich nie ma…

    6

    6
 12. Nie byłem i nie jestem szczekaczem od p. Szpaka, ale jestem pewien, że on zastanowiłby się czy ma wydrukować 30 mln karteczek do doopy. I każdy z tych gigantów boi się teraz do tego przyznać. Wierzę, trybunały, sądy i prokuratura już w niedalekiej przyszłości będą miały pełne ręce roboty.

  7

  8
 13. Jesteś pewien, że Szpak by pomyślał? Zarzucać Szpakowi myślenie w kategoriach dobra ogółu to niestety dowód na to, że jesteś elementem konstrukcji bałwana. Szpak w doopie miał interes społeczny i finanse. Odprawy brał i doił powiat. Popytaj dlaczego tak kosztowne drogi budowała jego siwa prawa ręka. Szpak kart nie wydrukował tylko dlatego, że nie mógł. Ty się bój żeby głupota którą emanujesz nie trafiła do kodeksu karnego, bo jak nic z tymi politykami sądzony będziesz.

  8

  3
 14. ,, W związku z przewidywanym wyrokiem Sądu Najwyższego, że wybory będą nieważne….” – tak stare capy traktują Polskę. Ale o wiele gorsze jest ilu suwerenów tym dziadom wierzy.

  5

  5
 15. Jak cię czytam Obserwatorze, to muszę przyznać rację tym wszystkim, którzy twierdzą, że pis to stan umysłu.

  9

  6
 16. Na podstawie obowiązującego w tej chwili prawa – dziś, 10 maja 2020 r. trwają wybory prezydenckie, które zgodnie z ,,przewidywaniami” będą nieważne. Absurd pisiego władztwa – TOP 10. Czy są jeszcze jakieś granice? hm… .

  7

  5
   1. Rosną jedynie ceny żywności nie poparcie, na co dzień rzeczywistość rodem z filmów Bareji oraz powieści Orwella do diabła z opozycją oraz partią rządzącą…

    2

    6
      1. Bo nie znasz historii szamana z Irkucka.
       A tak na marginesie, nie za często masz problemy z „pozytywnym” myśleniem 😂

       3

       0
       1. Wypadało by użyć trochę innego toku rozumowania bo inne spojrzenie nie oznacza ruskiej agentury ani przynależności do PO ani KOD, a tak właśnie postrzega ciemnogród czytaj elektorat popierający PiS oraz przyrodzenie prezesa czyli Dudę vel długopis który podpisuję wszystko co partia rządząca podrzuci … z resztą czego wymagać od członka Uni Wolności… ajwaj czasem mam wrażenie że Dudzie bliżej do Izraela i żydów jak do Polski i Polaków …noc cóż ale czego wymagać od stada baranów głosującego na wilka w owczej skórze…

        5

        6
        1. Panie Borys, Pański tok rozumowania to nakładanie gumy na głowę!
         Proszę uważać co Pan pisze, znieważanie Prezydenta jest karalne.

         4

         1
 17. A Ty znasz owego szamana osobiście? czy tylko to co w Internecie Ci podano? Jak zwykle wiesz co ja wiem/ znam. Otóż też widziałem program o tym gosciu w telewizji i czytałem o nim w Internecie. Pewnie wiem o nim tyle co Ty. albo Ty wiesz o nim tyle co ja. Co ma do tego wszystkiego pozytywne myślenie…?
  Ale nie jesteś chłopie na bieżąco. tego faceta już dawno milicja zwróciła z drogi.

  1

  6
  1. Naśmiewasz się Rp zarówno z przeciwników p. Putina jak też z przeciwników p. Dudy. Może chcesz aby np. Putin był prezydentem u nas?

   1

   7
   1. Przywołujesz też mgłę… Wiesz jak to się u nas kojarzy…
    Oj chłopie. weź Ty się lepiej zastanów co wypisujesz.

    1

    9
  1. Wykazuję Ci na każdym kroku Twoje bezsensowne rozumowanie. Uprawiasz chłopie trolling i nic więcej. Zmień forum, bo i tak raczej nie jesteś stąd… albo zmień nick i poglądy.

   3

   11
 18. Ponad 200 MLN ZŁOTYCH, tyle co roku kosztuje utrzymanie kancelarii Prezydenta w Polsce. to jest o wiele więcej niż utrzymanie przez Brytyjczyków dworu królowej. Zatrudniona jest cała armia pracowników w ilości ponad 400 etatów. Wlk. Brytania jest krajem bardzo bogatym, my natomiast jako kraj biedny powinniśmy oszczędzać na fanaberiach i bezgranicznym rozpasaniu elit władzy. Utrzymywanie tak drogiej instytucji traci sens, jeśli się przyjrzymy co ona robi na co dzień. I od razu należy powiedzieć, że robi niewiele, albo w ogóle nic. No może, podpisuje be zastanowienia ustawy i jeździ cały sezon na nartach. Tyle mamy pożytku jako podatnicy za te 200 MLN ZŁ. Na arenie międzynarodowej PAD nie istnieje, nikt nie jest zainteresowany tym co ma do powiedzenia, choć wątpię, żeby w ogóle coś miał. W niedzielę nie wybraliśmy prezydenta, może to znak, żeby coś zmienić. Nie wybierajmy prezydenta już wcale. Czy bez niego robotnik nie będzie wiedział co ma robić w fabryce,. a rolnik na polu? Czy samo podpisywanie ustaw, nawiasem mówiąc prawie samych bubli jest warte aż 200 MLN ZŁ? Jeśli pisowcy tak bardzo chcą niech sobie wybiorą tego lub innego za króla, ci spod koniczynki, platformersi, konfederaci i lewicowcy też niech sobie wybiorą swoich królów, ale warunek jest jeden, zero państwowej kasy na ich utrzymanie, które musieliby pokryć z własnej kieszeni. PiS, Platforma, PSL, Konfederacja i Lewica – mówię wam odpieprzcie się od naszej kasy, odpieprzcie się już od wyborów. Ta hańba i wstyd na cały świat czas już skończyć.Polska przetrwa bez prezydenta, skoro jakoś przetrwała ostatnie 5 lat.

  3

  5
  1. Bzdury i absurd, delikatnie mówiąc.
   Utrzymanie monarchii kosztuje znacznie więcej.
   Co do finansowania partii , prezydenta
   Mafia chętnie sfinansuje swoich kandydatów , tak w skrócie.

   2

   2
  2. Tylko pytanie co z hordami urzędników i ich rodzinami pracującymi w budżetówce bo mamy przerost formy nad treścią oraz pracownikami umysłowymi w gminach gdzie obecnie wójt z sekretarzem mogą ogarnąć całosć…jak za dawnych lat…

   1

   5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *