Koronawirus – optymistycznie i pesymistycznie

 

Patrząc na sytuację wokół siebie, generalnie można ocenić optymistycznie działania w sklepach, na stacjach benzynowych. Wszędzie porządek, ludzie pilnują chociażby przyzwoitych odstępów. Nie widać smarkających i kaszlających. Byłem dziś w tej sławnej „Mrówce” , którą jakaś osoba obsmarowała na FB, no i zonk. Tłumu nie ma, ludzie w kolejce co 2 m. Nikt nikomu w drogę nie wchodzi. Widać, że ci, co z konieczności siedzą w domu, starają się jakoś ten czas zagospodarować na od dawna odkładane remonty i remonciki. Tu podmalować, tam wieszaczek przywiesić. Żeby nie zwariować od oglądania telewizji.
Na stacjach paliw też środki ostrożności. W sklepach spożywczych tak samo, ale paniki nie widać. I bardzo dobrze.

To, co mnie martwi, to preferowanie marketów kosztem drobnego, rodzimego handlu. Targowisko miejskie zamknięte na cztery spusty. Czarno widzę następne pół roku, przed Urzędem Pracy zaczną ustawiać się kolejki, jeśli rząd nie podejmie zdecydowanych działań na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Bo odroczenie płatności danin publicznych za czas, gdy przedsiębiorca z powodu przymusu administracyjnego nie może wykonywać działalności to po prostu pusty żart. Koniecznie jest umorzenie tych płatności wszędzie tam, gdzie ustawodawca wprost zakazał. I tyle.

A dla miękkiego lądowania, konieczne jest moim zdaniem wprowadzenie czasowo, na przykład na pół roku lub rok prawa do płacenia danin na ZUS tylko wtedy, gdy osiągnie się dodatni bilans, czyli dochód do opodatkowania. Bo inaczej w ciągu roku cofniemy się ze stopą bezrobocia do lat 1992-1998, gdy co piąty był bez pracy. Kolejne 2-3 miliony wyemigruje za pracą, na co tylko czekają Niemcy, Francuzi czy Belgowie. Już w tej chwili okazuje się, że bez polaków w Niemczech nie będzie komu rozwozić żywności do sklepów. A może wystarczyłoby poluzować nieco prawny kaganiec? Umiesz jeździć samochodem – przeszkolimy cię tydzień i wio na małą ciężarówkę , a jak sobie dasz radę , to na dużą. Jak kiedyś w PKS, 17-to latek jeździł Starem pod okiem starszego kolegi po fachu.
Ale nie, to by było za proste, prawda ? Wszędzie konieczne zezwolenia , koncesje i akcyza.

Nasz rząd nie może ogarnąć, że aby coś dostać, należy czasem coś oddać. Za żadne skarby nie chce poluzować kagańca na alkohol nie skażony, aby chociaż trochę przeznaczyć na produkcję środków do odkażania. Bo jak buchalter ma w genach, że nie, to nie i koniec.
Rząd, Sejm i Senat wszelkimi możliwymi środkami broni się przed ogłoszeniem stanu wyjątkowego. Bo czym w istocie jest ten „stan epidemii” jak nie stanem wyjątkowym. Tylko w ramach stanu wyjątkowego dopuszczalne jest zawieszenie pewnych praw obywateli i wprowadzenie dodatkowych obowiązków, jak na przykład zakaz przemieszczania. Tylko że wprowadzenie wprost stanu wyjątkowego oznacza, że trzeba przesunąć wybory co najmniej o 90 dni od zakończenia stanu wyjątkowego. No i z wyborów 10 maja nici. A wyjścia są dwa – albo rząd okaże się skuteczny w walce z wirusem i jego notowania, a wraz z nimi prezydenta pójdą w górę , albo nie i szansa na reelekcję przepadnie.

A zawsze sukces ma wielu ojców i pod sukces rządu podczepi się opozycja. Mimo, że nadal kąsa i „obsikuje” pantofle ludziom PiS, to jakby trochę przycichła, bo tak jak wcześniej nie miała pomysłu na siebie, tak i teraz nie wie, co mówić. Ale potem będą wypinać pierś do orderów, jak się uda. A jak się nie uda, to pierwsi do krytyki. Tak czy tak, im później wybory, tym szansa na reelekcję mniejsza. I nie wiem jak wam, ale mnie hasło „wyborcy do urn 10 maja” coraz bardziej kojarzy się z tą kolumna ciężarówek ze zwłokami we Włoszech, jadącą do krematorium.
Nadal jestem dobrej myśli, że razem damy radę i tylko martwię się, co po tym potopie ?

                                                                                                                autor: aaa
23
6

32 myśli w temacie “Koronawirus – optymistycznie i pesymistycznie”

 1. Zwykły, szeregowy poseł Kaczyński w wywiadzie radiowym dla RMF FM powiedział, że wybory w dniu 10 mają odbędą się i on nie widzi żadnych przeszkód. Tym, którzy chorują lub przebywają na kwarantannie, żeby mogli głosować będą dostarczane urny. Nie doprecyzował jednak jakie. Szacunek dla pracowników Służby Zdrowia za ich poświęcenie i ofiarność oraz dla ludzi, którzy w różnych formach ją wspierają.

  15

  4
  1. Komisja w ubraniach pożyczonych od wojsk chemicznych, latająca z urną od bloku do bloku. Ciekawe czy będą chętni?

   8

   5
 2. z tymi zawieszonymi składkami na ZUS to troche pod publikę. co z tego ze zawiesza na rok (tak to zrozumie elektorat) jak za kilka lat zabraknie tego roku do okresu składkowego.

  7

  2
 3. Ktoś napisał o aktualnej sytuacji na świecie, że „to czas wojny z pandemią koronawirusa”. Tymczasem niektórzy z nas nie są gotowi ani do pandemii, ani do wojny. W czasie gdy: „….wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy”, autor tego artykułu pisze, że … był w Mrówce (sic!)
  Pytam się po co tam był ???
  Może po chleb albo po niezbędne lekarstwa ???
  Jeśli wszędzie jest mowa o siedzeniu w domu i ograniczaniu wychodzenia do naprawdę niezbędnych, to zdecydowanie nie jest to czas na „łażenie” po Mrówkach i innych Castoramach, żeby robić „remonciki” w domu. Panie „aaa” zamiast chodzić po sklepach budowlanych i tluc się sąsiadom później przeprowadzając „remoncik”, siedź Pan lepiej w chałupie na ….. i poczytaj Pan np. jakąś książkę. Będzie ciszej i bezpieczniej 😀

  13

  5
 4. A jak się czuje ten pacjent zero co dojeżdża codziennie do pracy z Krasnegostawu do Siennicy? Cipie jeszcze? Widziałem go w Lidlu jak kupował zdrowe niemieckie jedzenie. Oj marnie wyglądał i mruczał coś chyba do siebie że jedwabny szlak ma budować z Północnej Korei do Siennicy za unijne środki. Gderał że jest nowym Kim Ir Senem.

  8

  6
 5. Akurat sąsiadom nie będzie przeszkadzać, bo nie nie dostałem mieszkania spółdzielczego za komuny za zasługi dla PRL lecz mieszkam we własnej chacie. A i wizyta w markecie jednorazowo bo w domu coś trzeba popchnąć a telewizji nie oglądam już kilka lat. A co do książek polecam Stalkera całą serię. Dla mnie jeden tomik to tak na 2-3 godziny czytania, czytam kilka książek tygodniowo, to mam więcej jeszcze ?

  6

  4
  1. Zdecydowanie musisz więcej czytać i nie chodzi tu o książki powstałe na podstawie gier komputerowych, typu seria STALKER, lecz o kanon literatury światowej. Na początek dla Ciebie polecam „Idiotę” Dostojewskiego 😀

   6

   8
     1. Joker, z tym obniżaniem poziomu trzeba uważać, żeby za nisko nie upaść. Na tym portalu kilka lat temu był taki jeden, co do cna zdziadział. Słynny Ajatollah z Rejowieckiej, co mu już tylko kierownica od Jelcza została. A nowe sury pisać próbował…
      Wyrazy szacunku dla Ciebie!

      5

      2
   1. Jeśli chodzi o kanon literatury, to skończyłem tę serię gdzieś koło połowy szkoły średniej. A insynuacje proszę zostawić dla siebie.

    7

    6
 6. W ten siennicki projekt Jedwabnego Szlaku zaangażowany jest krasnostawski Ratusz w ramach promocji miasta. Tylko mają nim jeździć nie pociągi ale pekaesy. W te i wewte.

  10

  5
 7. Do trola !!
  jak zdobywalem wiadomosci na uczelni wyższej niż LO , to byłem w ramach szkolenia „bażantów”w SOR, na praktyce dowódczej w 7 Samodzielnym Batalionie Chemicznym w Tarnowskich Gorach, wiem jak wygląda , ..spacer na 3000 m ,w ubraniu chemika z pelnym wyposazeniem, nie koloryzuje,
  farba bucha do maski juz, po 1 km, a gdzie dalej, a wizytujący general,wspomaga : dalej chlopcy do przodu,
  idą jankesi, dali mi za to 2 gwiazdki w rezerwie ,ten kto byl w armii ,to wie jak to bylo.
  Jak będzie trzeba , to pojdę do wyborcow z urną.
  Emeryt jeszcze z parą ,w kotle, jak w lokomotywie, pozdrawiam maszynistkę, urna jest cięzka trzeba pomocy.

  8

  7
  1. Jeszcze nie tak dawno wydawało mi się, że jesteś ,,sympatyku…..” trochę mądrzejszy. Nie dziwię się zwykłemu posłowi, nie ma dzieci ani wnuków, ale Ty?

   11

   3
   1. do sympatyka.
    Fajne to o uczelni wyższej jak LO… a gdy jeszcze zaocznie, to już całkiem fajne. Jednak pomogę Ci latać z urną, ale w masce cywilnej.

    10

    2
 8. Do trola !!!!
  Po zaocznych nie brali , na ” bażantów”, Szkoła Oficerów
  Rezerwy ,” bażantów”- bo nosiłem na pagonach obszywki
  koloru biało -czerwonego + stopień, jeżeli biega ci o uczelnię, to była Politechnika Warszawska,(czy podać ci nr.
  indeksu lub dyplomu , lub nazwisko opiekuna roku ),
  wydział geodezji i kartografii, zanim zrobiłeś inżyniera zaocznego, to dostałeś w dupę przez 2 latka w normalnym poborze, ale z rozmowy widzę że mam do czynienia, z młokosami dla których pobór do woja, to jakaś mglista bajka,
  a chyba i wiekiem mi nie równasz. Pozdrawiam !……. idą bardzo ciężkie czasy, mam przed sobą, resztki papierowej
  „Księgi Michaldy” zachowanej po prababce mojej żony ,
  papier żółty , ciężki do czytania,… a teraz cytat z niej…..
  …………………………..” Polska będzie wolnym krajem, kiedy
  w rzece Wiśle napije się wody koń ze skośnookim rycerzem
  w siodle”, człowiek ,człowieka będzie wyglądał, i będzie ciężko go zobaczyć, i wiele innych cytatów, które już się
  sprawdzają, nawet nauka czy technika w XXI wieku
  są bezsilne, a teraz apel „ZOSTAŃ W DOMU NIE POLITYKUJ”

  9

  5
  1. Ten koń ze skośnookim rycerzem, pił wodę z Wisły około 13 lutego 1241 roku, wtedy to mongołowie zdobyli Sandomierz.
   Jak widzisz sympatyku, wszystko już było.

   9

   2
  2. Może ten rycerz skośnooki to ?
   Covit19😂
   W tamtym czasie w wojsku obowiązywała zasada:
   Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera

   8

   3
 9. Do sympatyka.
  Nie neguję Twoich osiągnięć, ani nic podobnego. Wydawało mi się że żartujesz z niektórych absolwentów LO. bo faktycznie, LO to trochę mizernie. Komisję z urną od drzwi do drzwi wyobrażam sobie tylko w kombinezonach przeciwchemicznych. Szczegóły że krew z nosa idzie, albo że po prostu można zarzygać maskę, uznałem tu za niepotrzebne. Tego też oczywiście nie neguję. wszystko się zgadza, tylko nie o tym tu mowa.

  2

  6
 10. Czemu naśmiewacie się z naszego Leszka w czasie takiej pandemi .Przecie to taki uczciwy Wójt.Takiego to my w Siennicy jeszcze nie widzieli.A może dzis kogoś zatrudnimy? On jest na pewno wierny bo on z Siennickiego PSLU prawda Leszku tak się zatrudnia w SIENNICY? Jedna DAMA z Twego Ramienia pracuje jako Wielka PANI Monica Madam wszendziejuż była gdzie chciała prawda? W Porozumieniu Jadwigą? fałsz? nie sądze;-}

  11

  1
 11. Do narwanego !!!!
  Mądrość życiową i zawodową już zdobyłem , kota nie mam, ale mam wspaniałego przyjaciela i obrońcę, siebie i mojej wspaniałej żony, Polskiego Gończego wabi się ‚Absynd’,
  podaż rękę na powitanie, kogo nie zna, ryzykujesz.
  Da robotę chirurgom na oddziale kończyn, a teraz posłuchaj
  starszego od siebie : klęknij i razem z Franciszkiem , moim
  imiennikiem tak, jestem imiennikiem obecnego Ojca Świętego, z czego jestem dumny, pomódl się do Krzyża,
  obyś nie musiał siedzieć w domu i nosić rękawiczek.

  4

  11
  1. Sympatyku……… chciałbym choć troszeczkę Cię zrozumieć. Siedź w domu, też się pomódl i nie lataj do nikogo z urnami. To wszystko przestaje być śmieszne.

   8

   2
 12. W związku z epidemią grozi nam gospodarcze tsunami. Może należy np. na wicepremiera ds. gospodarki mianować profesora Balcerowicza? Już 3 dekady temu ten wybitny ekonomista udowodnił, że jest wielkim patriotą. Może i teraz w trudnych czasach nie odmówi nam swojej fachowej pomocy?

  3

  10
 13. Przyznaję,nie doceniłem geniuszu Kaczyńskiego, przenikliwości Morawieckiego ani roztropności Dudy. Ta wielka trójka wie jak pokonać zarazę. Lekiem na to ma być śmiech. Bo śmiech jest dobry na wszystko. Ale jak tu się śmiać, gdy urwisy, zamiast uczyć się w szkole, co chwila pytają mamo\ tato\ babciu\ dziadku, a jak się to pisze, a ile to jest dwa razy dwa?
  I tutaj jak na zawołanie, z pomocą przychodzi wspomniana trójka. Morawiecki mówi, że rząd na epidemię przygotowywał się już od początku stycznia i jesteśmy wzorem nie tylko dla Europy ale i całego świata. Duda, który nie chce być gorszy i ogłasza co chwilę, że nie prowadzi żadnej kampanii i nawołuje co rusz. Trzeci z kolei Kaczyński, mój ulubiony, z kamienną twarzą powołuje się na Konstytucję, którą jak na wszystkim wiadomo, bardzo umiłował, powtarza ciągle, że nie widzi żadnych powodów, aby przesunąć majowe wybory. Nie zamierzam mu niczego udowadniać, bo to, że sytuacja w kraju i okolicy jest nieco porąbana mam nadzieję widzi średnio rozgarnięty suweren, nawet ten pisowski. Dla tego pana mam jedynie taką historyjkę z moich bardzo młodych lat. Otóż, wtedy babcia zawsze mi powtarzała, że idąc do kurnika muszę uważać na ,,miny”. Krzyczała- Wnusiu, włóż kaloszki, czyli chroń się. Wiedziałem o tym mając zaledwie trzy lata. I nagle Kaczyński mówi, że ,,miny” to nie ,,miny” i nie muszę się przed nimi chronić, że powinienem walić jak w dym na majowe wybory. Kiedy to słyszę, na gębie pojawia mi się banan od ucha do ucha. Jeszcze nie tak dawno byłem wkurzony na niego, teraz jestem mu głęboko wdzięczny za te chwile śmiechu. Śmiejmy się moi drodzy, bo każdy śmiech przedłuża nam życie o 10 minut. To bardzo dobrze, że w czasie zarazy mamy trzech wspaniałych komików. Mocno się trzymajcie i bądźcie w domu.

  12

  10
  1. Śmieszne jest to, że opozycja chce zmienić termin wyborów,, licząc na pogorszenie sytuacji spowodowane pandemią i zgadzam się każdy średnio ogarnięty suweren ( nawet ten z pod znaku tęczy) to zrozumie 😂
   No bo czyja to wina?
   Oczywiście Kaczyńskiego 😁😂
   Póki co nasze władze radzą sobie dobrze choć sytuacja jest ciężka
   Wystarczy spojrzeć na to co dzieje się w Europie i na świecie
   Sok z buraków ?
   Pozdrawiam

   10

   4
     1. Na chwilę obecną brakuje środków ochrony dla personelu medycznego. czyli rząd zlekceważył temat. A skoro śmieszy Cię propozycja zmiany terminu, to pomyśl czy sam pójdziesz…

      5

      3
      1. Trolu, śmieszy mnie strach opozycji przed wyborami, polityka krótkich spodenek
       W którym szpitalu zabrakło tych środków?
       Ryż w Biedronce już jest!
       Nie popadajmy w apatię
       Czy wybory będą przesunięte ?
       Będzie zależało od sytuacji
       Tak pójdę, do sklepu po chleb też
       Pozdrawiam

       1

       0
      2. „Na chwilę obecną brakuje środków ochrony dla personelu medycznego. czyli rząd zlekceważył temat.” Środków po prostu brakuje, a rząd musi zrobić to co do niego należy i robi to. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? – Unia Europejska zajmowała się krzywizną banana i ubogacaniem naszej kultury przez import białych inaczej, i nie zauważyła drobiazgu, niemal cała produkcja zaopatrzenia medycznego i farmaceutycznego została przeniesiona do Chin. Tam maseczki mają i teraz na nich zarobią.
       „Plusem dodatnim” tej sytuacji jest reakcja młodych – vide Narodowy Krasnystaw – czy skrzyknięcie się posiadaczy drukarek 3D i produkcja maseczek wielorazowego użytku z wymienialnymi filtrami. Nie traćcie nadziei.

       3

       0
 14. Hej „Bez tytułu”! Poprzyj jeszcze tak samo mój apel o profesora Balcerowicza, żeby teraz zajął się ratowaniem naszej gospodarki. Bo ta trójka, którą wymieniłeś, psuje państwo, bo się śmieje bez przerwy. Profesor Balcerowicz nigdy się nie śmieje, ma srogą minę i marszczy brwi bo jest bardzo poważnym naukowcem i ekonomistą. Napisz coś o nim, bo ta prowincja tego nie rozumie, a widzę że jesteś bardzo wykształcony i też pewnie podzielasz moje zdanie, że profesor jest Mężem stanu, nie tak jak ci komicy.

  7

  2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *