ASF w Krasnymstawie!

 

ASF w Krasnymstawie!

 Artykuł dostępny

? W ubiegłym tygodniu zgłosił się do nas rolnik z Zamościa, prosił o pomoc w szacowaniu szkód. Byłem na tym polu, szkody wyrządzone przez zwierzynę wynosiły około 30?40 %. Nie mogłem formalnie uczestniczyć w szacowaniu, dodatkowo według obowiązujących przepisów przedstawiciel izby rolniczej nie ma do tego prawa. Może jedynie pełnić funkcję rozjemczą ? informuje Sławomir Sowa, specjalista z Lubelskiej Izby Rolniczej oddział w Zamościu. Innym, bardziej dotkliwym skutkiem braku prawnej możliwości utworzenia obwodu łowieckiego w granicach miasta jest zakaz polowań na tym terenie.

r e k l a m a

Kilka dni temu przy ul. Kościuszki w Krasnymstawie odnaleziono zarażonego ASF dzika. Ulica ta leży w sąsiedztwie doliny Wieprza. W dolinie tej widywano całe watahy dzików, do których w mieście nie można strzelać. Ale to może być dopiero początek problemów w tej okolicy. Wczoraj potwierdzono wykrycie wirusa ASF w gospodarstwie w Siennicy Nadolnej w gminie Krasnystaw, w którym utrzymywano 4 świnie. Gospodarstwo to leży dosłownie o rzut beretem od wspomnianej ulicy, tylko po drugiej stronie Wieprza.

Dziś Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 204 ogniska ASF (100 w 2018 r.) w kolejnym gospodarstwie w Siennicy Nadolnej. Gospodarstwo utrzymujące 7 sztuk świń położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE

19
2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *