Nasz najdroższy Dariusz

Dziś z przymrużeniem oka o przewadze walorów urzędniczych emerytowanej sekretarz Krysi Skóry nad Turzynieckim Darkiem. Dowiemy się, ile nas ten ostatni kosztuje i czemu tak dużo. O przymiotach kieszonkowego filaru władzy i człowieka do specjalnych poruczeń też wspomnimy. I postaramy się wyjaśnić czemu jak kiedyś Balcerowicz Pani Krysia musiała odejść? No to jedziemy na wesoło!

Pani Krysia Skóra to jednak była ikona i urzędnicze zjawisko na miarę fenomenu podhalańskiej sztuki ludowej. Jak coś czasem palnęła, zbyt szczerze, to zawsze było wesoło. Ale jej największą zaletą było, to, że nie potrafiła łgać w żywe oczy i chyba nie chciała nigdy się tego nauczyć. Bez niej siennicki urząd jest jak wesele bez grama wódki…Turzyniecki, to niestety zimny technokrata i taki naginacz rzeczywistości w imię interesu swojego pryncypała, że głowa boli, a Kurski z TVP mógłby teczkę za nim nosić.

Krysia wróć!

Turzyniecki był transferem rozpaczliwym i z perspektywy czasu przeszacowanym. Zaś Krysia przy całej swojej uroczej nieporadności miała kobiecą wrażliwość i „dużo zdrowego chłopskiego rozsądku” Akurat tego ostatniego, nie posiadają Leszek z Darkiem. Przy Leszku rozsądku lepiej jednak nie okazywać, bo z reguły popada się z nim w konflikt. Jemu najlepiej przytakiwać. Chłopskości wyrzekł się już dawno i wszystkiego co się z tym wiąże. A rozsądek skutecznie dobrobytem zdusił. Bo jak się ma pieniądze, to wszystko wydaje się proste, i wielu nie trzeba szanować, a szczególnie tych co niżej stoją w hierarchii społecznej. Odrzuca się i to co w samym sobie najwartościowsze, bo się wydaje, że to obciążenie. Krysia chyba była jedynym łącznikiem ze wsią, wielu właśnie do niej przychodziło sprawy załatwiać.

Niektórzy pieszczotliwie nazywali ją „Ciocia Krysia” Lubiła poszczebiotać, tak po swojemu a jej odpowiedzi na pytania, których musiała udzielać na piśmie zawsze wzbudzały uśmiech. Poza tym, znała przepis na bigos, który ponoć zwalał z nóg, taki smaczny był. Bardzo szybko Leszek Krysię wyekspediował na emeryturę. Jak tylko osiągnęła wiek, to zaraz wepchnął ją w ramiona ZUS.

Wyścig zbrojeń w Siennicy

Proskura potrzebował i szukał kogoś takiego jak Turzyniecki. Wtedy przed wyborami samorządowymi i parlamentarnymi Lecho nie wiedział co będzie. Dlatego panicznie się zbroił, jak na wojnę i takich jak Darek szukał. W gminie ludzie łby zaczęli podnosić i zaczął się bać Korkosza, pod którego nie dało się podejść ni przekabacić. To był i jest przeciwnik z który Proskura nigdy w życiu do czynienia nie miał. Twardy, rozsądnie uparty i niezależny. No i chłop z krwi i kości, z „chłopskim rozsądkiem” Darek w takich okolicznościach był rozwiązaniem idealnym, wniósł mu w „wianie” swoje kontakty w PZK. Przydały się w czasie wyborów, w rozbijaniu głosów Korkoszowi.

A Krysia była w urzędzie od dawna, ale ona dobra na spokojne czasy. Jak nic się w gminie nie działo a wójt nie miał kontrkandydatów. W takich warunkach polityka robiła się sama. Wybory były plebiscytem, a i kompan z PO pomagał. Ale jak już było wspomniane, wszystko uległo gwałtownej zmianie. Stąd miastowy Turzyniecki…

Jak Urban

W Opolu Lubelskim Darek sekretarzował, a to kawał drogi. Najeździł się do niego tyle, że pewnie wszystkie znaki na obwodnicy Lublina policzył. W takich okolicznościach siennicki transfer był dla niego jak świniobicie na przednówku. Darek od razu pokazał swoje atuty i bez mrugnięcia wykonuje po dziś dzień Leszkowe pomysły. Do tego, jeszcze robi za „gminnego Urbana” Jeśli Proskura może milczeć, to z tego korzysta. Siądzie prawie pod samym kaloryferem, weźmie głęboki oddech i słucha. Tylko oczami wodzi, jak kibic na meczu ping-ponga. A nowy „dźwiękowiec i rzecznik oraz sekretarz w jednym”, peroruje. Proskura gadać wszystkiego nie musi od tego ma przecież człowieka.

Chińska jakość

Współpraca układa im się doskonale. Turzyniecki jeśli się zawaha, to tylko nad tym czy zintensyfikować działania. Co do słuszności samych pomysłów już raczej nie. Jest jak w wojsku, Proskura wydaje rozkaz Darek go wykonuje. Ponoć w Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Korei Północnej miewają rozterki, a w Siennicy to się nie zdarza. Tu się wiele robi żeby wójtowe pomysły przepchnąć, nawet kolanem. A pomysł może być najdurniejszy, ale rozkaz, to rozkaz. Darek przeto uwija się jak rój pszczół albo rodzina termitów. Jeśli kto fotorelację z PSZOK na stronie gminy widział i czytał te bzdury jakiejś wielkiej jakości w tym nie ma, a jest za to przepychanie swoich racji kolanem.

Krysia była „tańsza”

Krysia była „tańsza”, odchodząc na emeryturę zarabiała rocznie 86.000 złotych. A były lata, co oczywiste, że mniej bywało. Turzyniecki w 2018 roku w UG zarobił 115.000 złotych. Różnica wynosi 29.000 złotych na korzyść sakiewki Turzynieckiego!? Jego zarobki ciekawie się mają. Kiedy pracował w krasnostawskim ratuszu do początku 2015 roku jako wiceburmistrz zarabiał około 126.000 złotych. Krasnystaw liczył w tamtym okresie około 18,000 mieszkańców. W Opolu Lubelskim już jako sekretarz w 2016 zarobił prawie 101.000 złotych. Opole liczy również 18.000 mieszkańców. Ciekawostka jest i taka, że następczyni Darka w Opolu zarobiła trochę ponad 85.000. Fakt, ma mniejszy staż pracy…

Hojny gest Proskury

W Siennicy zarobił za 2019 rok 115,000 złotych. Gmina liczy ciut ponad 4,000 mieszkańców. Gdy się porówna i zestawi liczebność mieszkańców jednostek terytorialnych przez które przemknął Turzyniecki do jego zarobków, to największa dysproporcja jest u nas!? Miał Proskura gest, szkoda, że własnym groszem tak nie sypie tylko tym gminnym. Jego zarobki w tej chwili wyglądają imponująco na tle innych. Jeśli zarobki sekretarza oscylują od 100 do 110 tysięcy, to już są określane jako wyśmienite. W sąsiednich gminach żaden z sekretarzy nie zarabia takich kwot, raczej te są zbliżone do zarobków Pani Krysi. W Fajsławicach sekretarz mógłby Turzenieckiemu plecy oglądać ze swoimi 101.000 złotych. A Fajsławiaków jest koło 1000 więcej. Sypie groszem Lesio jak w 1633 roku kanclerz Ossoliński, gdy do Rzymu z poselstwem wjeżdżał. Wtedy jeszcze konie gubiły złote podkowy.

Tymczasem podatki w górę, śmieci również i na wszystko brakuje, ale dla Darka zawsze się znajdzie. W 2019 między zarobkami Proskury a Turzynieckiego było 11.000 różnicy na korzyść naszego Lecha. W takim układzie, to, po co Lechu jako Wójt? Toż on w jakąś urzędniczą hibernację popadnie. Jeszcze do tego Turzyniecki jest radnym w mieście z tego też ma dochód.

Władzy nie wierzyć!?

Turzyniecki zwolennikiem PiS nie jest, jemu się ta polityka nie podoba i sposób jej uprawiania również. Ale o dziwo, w Siennicy postępuje tak samo jak PiS w Warszawie. Swego czasu Korkosz poprosił Darka o statut sołectwa Rudka. Ten mu dał jakiś inny twierdząc, że one wszystkie takie same. Ale Korkosz jak to chłop, gada, że chce Rudki, bo jest z Rudki i jakby chciał jaki inny, to by o niego poprosił. Zbulwersował się tym sekretarz i zasugerował, że jak to można tak władzy nie wierzyć. Z perspektywy czasu i bajzlu z PSZOK to się okazało, że „niewiara” we władzę była prorocza. Ale co ciekawe, to Darek tak samo jak jemu nie wierzą, tak i On nie wierzy ale Kościukowi. Jakoś tak jesienią na sesji Rady Miasta bombardował burmistrza pytaniami, dlaczego budują drogę do jednego domu i czy gdzieś tam radny z Krasnostawian nieruchomości nie posiada.Jak widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Krysia od pluszowego misia

Krysia nie dość, że była „tańsza” to nigdy nie była arogancka. Miała jakieś  swoje przypadłości, jak każdy, ale jakby w jej gabinecie posadzić ją z pluszowym misiem, to ciężko by było odróżnić. W ogóle, to miła kobieta była. Zawsze jak miała czas, a spotkała gdzieś Ślusarczyka, to próbowała Go przekonać, że wójt to dobry jest, ale ten jakoś nigdy nie chciał uwierzyć. Często również i Korkosza przekonywała, że to Ślusarczyk jest zły i nie powinien się z nim kolegować. I tak jak w poprzednim wariancie Korkosz też jej nie chciał uwierzyć. Wobec tego jak tu Krysi Skóry nie wspominać z sentymentem? Fajna w sumie była i wyszło na to, że to wójt jednak jest niedobry, bo Krysię wysłał na emeryturę. Może gdyby sekretarzem była Ona, to pomysłu z PSZOK na Siennicy Dużej w ogóle by nie było? Przecież Krysia z Dużej pochodzi i jeszcze ma tam rodzinny dom. Ciekawe czy Proskura by jej posłuchał i co Ona o tym myśli?

Cierpliwa Alicja

Turzynieckiemu bycie aroganckim co raz częściej się zdarza. Bywa, że docina Alicji Pacyk, choć ona nigdy Go nie zaczepia. Tak jakby irytował Go fakt, że swój mandat rzetelnie chce wypełniać. Alicja ma do niego cierpliwość, jak każda kobieta do rozbrykanego dzieciaka. Znosi to tak, jak znosi się obecność komara w sypialni. Przyjdzie czas to mu odpali, tyle, że nie gazetą albo ciapkiem, a ciętą ripostą, że się zdziwi. Inni mają również krytyczne uwagi co do jego zachowań.  Zapomina sekretarz, że jest tu by służyć i nie tylko Proskurze. Choć ten mu płaci ale przecież nie ze swojej skarbonki.

Jak to podsumować? Ano chyba tym, że barany w Australii golą co jakiś czas. W międzyczasie muszą jeszcze o nie dbać. A w Siennicy dbać o tych których się „goli” nikt nie zamierza i z niczego się nie tłumaczy. Oczywiście strzyżenie trwa tu okrągły rok. Jakby kto myślał, że Turzyniecki standardy podniesie to będzie miał rację, ale tylko połowicznie. Bo podniósł ale sobie i te życiowe. Robotę ma jak marzenie. Z Rońska w ciepłe dni  może sobie do UG przyjść w ciapkach. Tylko na Dużej Siennicy musi uważać, bo tam „siwa suka” nadal na wolności. 

 

63
14

19 komentarzy do “Nasz najdroższy Dariusz”

 1. Pisma „sekretarza” fajne są… takie o niczym, ewidentnie stosuje zasadę pisz tak aby nic z tego nie wynikało, tylko nie bierze jednej rzeczy pod uwagę… że ktoś może mieć dowody i argumenty na to że jest inaczej niż pisze w piśmie, ale życzę powodzenia… przyda się…

  45

  10
 2. „…- Bo, widzi Pan, – ciągnął Nikodem – ja będę teraz potrzebował sekretarza… Krzepicki oblizał wargi i zrobił niedbałą minę… Dyzma klepnął go po kolanie:
  – Nic się Pan nie bój! … No daj Pan rękę!
  … Zyzio uśmiechnął się i podał rękę:
  – Bardzo dziękuję Panu prezesowi. Ale czy można spytać jaką gażę Pan prezes mi przeznaczy? Nikodema mile połechtał „Pan prezes”. Wziął się w boki i zapytał:
  – No, a ile Pan chciałbyś?
  – Czy ja wiem? …
  – No śmiało – zachęcał Nikodem.
  – Jak Pan prezes uważa.
  Dyzma uśmiechnął się dobrotliwie:
  – Pan prezes uważa, że Pan sekretarz sam musi powiedzieć…
  – Mój Boże – wtraciła Pani Przełęska – mnie się zdaje, że jakieś tysiąc złotych…
  – Tysiąc dwieście! – spiesznie skorygował Krzepicki.
  – Co? Tysiąc dwieście? No, więc ja Panu dam tysiąc pięćset…
  – No, – rzekł Dyzma, podnosząc szklaneczkę – no Panie Krzepicki, tylko jeden jedyny warunek: sztama! Rozumiesz Pan? Sztama!
  – Sztama, to znaczy, musimy trzymać jeden za drugim. I ani pary z gęby o tym, o czym ze sobą gadamy…
  – Rozumiem, Panie prezesie.
  – A ja Panu powiem, że jak będę z Pana zadowolony, to na święta, czy przy innej okazji, dwa, trzy tysiączki gratyfikacji…”
  Tadeusz Dołęga Mostowicz – „Kariera Nikodema Dyzmy” 😀

  34

  9
 3. Jak by nie patrzeć zbiera się ekipa która mówi NIE i SPRAWDZAM, już wciskanie kitu ludziom nie przejdzie. Pewnie najbliższą sesję obejrzy duuuzo mieszkańców.

  24

  6
   1. czyli co szykować taczki na sesje? może wszyscy radni zachowają instynkt samozachowawczy i zagłosują w jedyny możliwy sposób? Inaczej duża afera pewnie będzie.

    16

    8
 4. „Żadna praca nie hańbi, ale wynagrodzenie za nią często tak”

  A ile „nasz” radny ma w Izbicy 🤔

  20

  11
 5. Dojna zmiana to nie bajka
  Zmienił Lecho Kryśkę na Darka
  Choć Krysia tylko bigos robiła
  O wiele tańsza dla gminy była
  Darek miastowy i tęga głowa
  Więc kasę dużą wynegocjował
  A Lecho kasy nie skąpi kolego
  Szczególnie wtedy gdy kasa nie jego
  Darek absolwent zootechniki
  Z bydłem obyty, zna różne techniki
  Więc Lecho z groszem tu się nie liczy
  Bo sam by zginął jak technik z Lubyczy

  32

  9
 6. To wystarcza mu doby na te wszystkie etaty? Nie licząc już czasu dojazdu bo do Hrubieszowa to kawał drogi …Izbica. Hrubieszów . Siennica co jeszcze…? Nie powiem- sprytny chłop !

  20

  7
 7. Jak wygląda procedura odwołania sekretarza? Ktoś wie? Lesiu albo zmniejszysz mu pensje czego chca ludzie i to na najbliższej sesji albo was obu trza odwołać. To jest przegięcie ile on zarabia u nas na wsi !!!co on robi by tyle mu kasy dawać z naszych podatków!! No wkurzył mnie Leszek i on jeszcze bardziej!!

  32

  8
  1. Większość czytelników ,widząc te zera w zarobkach wójta i JEGO sekretarza ,myśli:
   – orzesz ku………! (szczególnie emeryci z KRUS)
   Reakcja zupełnie normalna , Siennica to nie „Izbica”i na targu dorobić się nie da🤪

   Wstyd Panie wójcie,!
   Co trzeba mieć w głowie,,, albo nie ,,,żeby na Pana głosować

   18

   11
 8. No tacy to pożyją miesięcznie biorą kasy tyle co nie jedn przez cały rok!!!!!! światło w górę, śmieci w górę w sklepie coraz drożej ,a emerytury 30 zł więcej , do lekarza trudno się dostać , ale prywatnie to od razu i cowida nie ma! jak żyć , aż wyć się chce a władze gminne w du…. nas mają śmieci podnieśli 70%!

  26

  7
 9. Z Czerepachem można rozwiązać stosunek pracy niestety dopiero wtedy jak zakończy pełnić funkcję wyciągającego rękę po dietę „bezradnego radnego” w pobliskim mieście . Tak jest w przepisach.
  Poza przepisami, można próbować wywieźć go taczką poza granicę gminy, ale uprzedzam, że powróci natychmiast jak bumerang,również z ręką wyciągnietą po kasę : D

  21

  8
  1. No chyba, że kogoś Policja lub CBA zatrzyma, to jak idzie się siedzieć do kicia to co dalej można sprawować urząd? Wydaje mi się, że nie…

   7

   3
 10. Może łapią psy bo gmina nie daje rady na hycla zabrakło im pieniedzy a może pszokiem się już zaiteresowali bo temat radni mają podjąć po niedzieli

  16

  6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *