Wreszcie wszyscy dostali podwyżkę

W grodzie nad Wieprzem podwyżki!A miejscy archeolodzy dogrzebali się „artefaktów” z epoki Hanny na jej wyjątkową hojność i liberalizm finansowy. Burmistrz Kościuk jako zakładnik „wszystkich” i tylko Jakubiec może spać spokojnie i to do południa!

Na ostatniej sesji Rady Miasta 18 sierpnia która „popełniła się” w klimatyzowanej sali CiS na poddaszu, podniesiono Kościukowi pensję o blisko 2000 złotych. Miejsce podwyżki wręcz symboliczne, bo poddasze i to w CIS którym zarządza Piwko Marek słynący z siedzenia okrakiem na stołkach miejsko- powiatowych. By obraz był pełny, to radni sobie również podnieśli wysokość diet. Kiedyś było 700 złotych teraz będą mieć coś z 1000. Tym sposobem wszyscy w mieście dostali podwyżkę! Tyle że jedni w rachunkach za śmieci i wodę a drudzy w uposażeniu. Z całej tej operacji zadowoleni mogą być jedynie rajcy, bo mimo, że są mieszkańcami to tylko im się to w jakiś sposób równoważy.

Samo przegłosowanie uchwały było jednym z pierwszych punktów sesji. Charakteryzowało go: wyjątkowa jednomyślność, pośpiech i wszystko to okraszone cmentarną ciszą. Co do pośpiechu to można pokusić się o metaforę.  Albowiem ktoś kiedyś zgrabnie ale i dosadnie to ujął: „Przypominało to reakcję człowieka który namęczy się przy wypróżnianiu, by potem nawet owocu swoich mąk nie oglądać a jedynie marzy, by szybko wcisnąć spłuczkę” Być może przezorni radni cały ciężar dyskusji przenieśli na komisje, a te jak wiadomo są nie relacjonowane. Zaprawdę zastanawia milczenie  „Talleyranda lokalnej polityki” Wilkołazkiego który, jeśli się pamięta z jakim zapałem w zeszłej kadencji dyskutował o poborach Mazurkiewiczowej… Tu obiekcji nie miał, bo widać był beneficjentem. Może cała ta operacja jest jakimś zewnętrznym objawem targu politycznego między Kościukiem a słynącym z różnych przewrotnych pomysłów liderem „Krasnostawian”?

Ciekawe jak to odbierze wyborca? Są już głosy, nawet wśród samych radnych, że z tą podwyżką trzeba było poczekać. Niewłaściwy czas wybrali  , tym bardziej, że kasa miasta dziurawa jak chodaki pątnika. Może w takich okolicznościach lepiej było zostać przy starej stawce i trochę zsolidaryzować się z wyborcami? Wszak za komuny w wielu knajpach nad barem wisiał wszystko mówiący slogan- „Umiar świadczy o twojej klasie” Mimo że dotyczył innego zjawiska to i w tym przypadku jest aktualny…

Parkingowy liberalizm

Tymczasem, co rusz wypływają różne ciekawostki po poprzedniczce Kościuka. Ta ,jak wiadomo słynęła z oryginalnej filozofii sprawowania urzędu w której główną rolę odgrywały różnej maści kamaryle dworskie. Jedna z nich, to taka, że w ciągu 4 lat magistrat stracił około 200.000 tysięcy dochodu. Mowa tu o opłatach za użytkowanie parkingu przy Biedronce na ul PCK. Swego czasu Jakubiec zawarł z Biedronką umowę na mocy której kasę miasta zasilało co miesiąc 3600 złotych. Umowa obowiązywała do 2015 roku. Gdy wygasła parking stał się publiczny a miasto uboższe o rzeczoną kwotę. Jakoś nikomu z otoczenia Hanny nie zależało na jej przedłużeniu. Wtedy sekretarzem był Gałan tak samo z SLD jak i Piwko który jak wiadomo „Biedronki” darzy szczególnym sentymentem. Wszystko wyszło „do spodu” gdy od niej wpłynęło pismo w którym mowa o chęci rozbudowy lokalu przy ul PCK. Tylko szkopuł w tym, że do tego są potrzebne miejsca parkingowe. Obecny na komisji Jakubiec odparł, że wystarczy zerknąć do umowy, tej z jego czasów i tam jest wszystko, łącznie z wysokością czynszu za wynajem. Właśnie wtedy okazało się, że za ostatnie 4 lata dzięki dziwnej hojności nieudolnej burmistrz miasto nie dostało ani grosza. Jednym słowem „Piwkowa Biedronka” za czasów rządów Hanny miała się tak dobrze jak skarabeusze w starożytnym Egipcie. Obecnie rozmowy na temat wysokości czynszu utknęły w martwym punkcie a propozycje wahały się od śmiesznych 400 złotych do 3600 zł.

Spokój Jakubca

Może Jakubiec mieć satysfakcję, bo gdy odchodził to zostawił kasę pełną. W rankingu samorządów uwzględniającym dochód na głowę mieszkańca za jego czasów Krasnystaw był wysoko a on sam w roku w którym przegrał z Mazurkiewicz odbierał nagrody w Krynicy. Obecnie miasto jest na 10 miejscu od końca na 4500 samorządów w Polsce! Niestety ale tak działa demokracja. A ta kieruje się swoją logiką i znawcy mawiają, że posiada tylko serce i ani krzty rozumu. Jej przeciwnicy uważają, że argumentem przeciw niej jest „pięć minut rozmowy z potencjalnym wyborcą”

Można pokusić się o żart ,że Hanna choć niepozorna spustoszyła budżet i inwestycje miasta jak tornado centralne stany USA(do których często jeździła z czego spowiadała się na swoim fb) Teraz już wiadomo czemu meteorolodzy gwałtowne zjawiska pogodowe lubią nazywać kobiecymi imionami. Ot, taka „Katrina” prawie zmiotła Nowy Orlean…

Zagubiony w stumilowym lesie?

Sytuacja Kościuka jest nie do pozazdroszczenia ponieważ siedzi w walącym się domu który jeszcze grozi samozapłonem. Do tego jest na prawach zwykłego lokatora, bo nic nie jest jego z radą w szczególności. A ewentualny sojusz z Wilkołazkim to „inwestycja o żadnej stopie zwrotu” albowiem Pan Marcin prowadzi politykę którą tylko on sam rozumie.

To że Kościuk zatrudnił w magistracie radnego  powiatowego Zielińskiego na stanowisku szefa promocji, też jest wątpliwym politycznie interesem. Krzyś próbuje być jego strażakiem, bywa tak, że gdy Jakubiec Kościuka na jakiejś komisji zapędzi w przysłowiowy „kozi róg” to strażak Zieliński na komisjach rady powiatu w odwecie pyta kiedy będzie restrukturyzacja w PUP? Jak wiadomo Jakubiec był tam wicedyrektorem ale na skutek decyzji o likwidacji tego stanowiska został zwykłym pracownikiem o uposażeniu wicedyrektora gdyż jest w okresie chronionym. Nic z tych hajdamackich wojenek dobrego nie wynika dla burmistrza Roberta, bo jeśli Jakubiec pójdzie na emeryturę to wtedy weźmie pełen odwet. Wiedzę i szable wszak ma. Jedyną receptą na to jest spokój i dystans do tego wszystkiego. Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich 30 lat jedynym pełnokrwistym burmistrzem był właśnie Jakubiec, obecnie nastał czas włodarzy bez zaplecza politycznego. Tak więc burmistrz Robert  skądinąd sympatyczny jako człowiek jest  zagubiony jak Kubuś Puchatek w stumilowym lesie i ten Krzyś mu nie pomoże.   

 

60
12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *