Bitwa pod Kockiem

Taki emocjonalny wpis użytkownika „aaa”  ostatnio się trafił. Publikuję, bo użytkownika szanuję, aczkolwiek nie ze wszystkimi tezami zawartymi w tekście się zgadzam. Urzekł mnie ten Kleeberg, choć z mojej perspektywy zupełnie tu nie pasuje, ale historia jest po to by interpretować do woli.

 

W nocy 5 października, po wygranej bitwie, wobec braku szans kontynuacji walki, która skończyć się mogła tylko niepotrzebnym rozlewem krwi w walce na bagnety, przy braku amunicji i innego zaopatrzenia, gen. Kleeberg powiedział do swoich żołnierzy:
„Nic sobie nie mamy do zarzucenia. Zachowaliśmy honor żołnierski do końca. Kiedyś, gdy Ojczyzna zażąda od nas rachunku, będziemy mogli odpowiedzieć na każde pytanie… ”

Dziś też toczymy bitwę o zdrowie i życie. Tylko brak nam rozsądnych dowódców, którzy nie będą szafować naszym zdrowiem i życiem.
Pod osłoną nocy spełnia się chory sen wyborów po trupach. Dla wielu, to mogą być „ostatnie wybory w ich życiu” , bo nie ważne, czy będą 10 czy może 17 maja, zaraza tak szybko nie ustąpi. Nieważne, bagnet na broń, trzeba krwi ….
Przegrywamy nasz kraj jak we wrześniu 1939 roku. Mimo bohaterstwa lekarzy i pielęgniarek, nie można wygrać walcząc bez pomysłu i strategii. Bo nie mamy strategii. Jedyny pomysł – siedzieć w domu. Można – może jeszcze tydzień, dwa. A co potem ? Żeby żyć, trzeba mieć za co. Zaraz po świętach przetoczy się fala zwolnień, potem fala bankructw i kolejne zwolnienia. Mam obawy, że kolejki przed sklepami wkrótce zmienią się w kolejki do Urzędów Pracy. I nie będzie już tego dzisiejszego spokoju i opanowania.

Wysiłki , aby spłaszczyć falę zachorowań to niestety kula w płot. Bo jak mówią fachowcy lekarze, nie ma szans na szczepionkę. Najwcześniej za rok. Około 60-70 procent populacji musi tę straszną chorobę przebyć. Tymczasem nie robi się nic, albo niewiele, aby przygotować służbę zdrowia na jeszcze większy wysyp chorych. Nie izoluje się lżej chorych w ośrodkach odosobnienia, bo ich po prostu nie ma. Nie robi się testów – bo ich tez nie ma, a najlepiej ciemny lud trzymać w niewiedzy o prawdziwej skali zachorowań.

Nie da się 38 milionów ludzi trzymać w zamknięciu. Nie tędy droga.
Jak długo? Najpierw 14 dni, potem może do świąt, dziś już wspomina się o terminie „do lipca a może dłużej”. Wkrótce głodni będą zjadać bezrobotnych.
Jeśli do kraju nie wrócą Ukraińcy i Białorusini, leży nasze rolnictwo i przemysł. Leżą też usługi – sprzątanie, handel, opieka nad starszymi osobami i inne. Zamiast skupić się na ochronie zagrożonych, na przykład grupy 60+ i osób z „chorobami współistniejącymi”, to dziś takie modne stwierdzenie, nasz rząd chce zamknąć w domu bezwzględnie wszystkich. I jeszcze wszystkich śledzić przez komórki, czy na pewno siedzimy w domu.

Zamiast pomocy przedsiębiorcom , KAS chce wydłużenia do pół roku albo i dłużej zwrotu podatku. Komornicy już zacierają ręce, będą musieli szukać pomocników.
Obawiam się, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wyciągnięcie powielaczy , rezystory w klapę i opór wobec tej parady pogardy dla narodu, jaką się dziś uprawia.
Jest też przepowiednia, że Polska wyjdzie do jesieni obronną ręką z całego zamieszania, po w maju odejdzie pierwszy sekretarz i władza wróci do narodu. Ta przepowiednia ma 40 lat. Kto wie, może się spełni ?

17
13

58 komentarzy do “Bitwa pod Kockiem”

 1. Wybory to przywilej nie przymusu

  Przegrywamy jak w 1939 ?
  aaa takie wpisy dla rządzących to prezent!!!
  Jesteś tajnym agentem sztabu wyborczego Dudy😂

  12

  4
 2. Jako kraj jesteśmy już bankrutami. Nie pomoże żadne mydlenie oczu, a nieroztropna polityka kasty rządzącej będzie zbierać teraz żniwo. Oczywiście, że w pierwszej kolejności ucierpią ci najsłabsi, których kryzys wyrzuci na margines, natomiast rządzący jeszcze chwilę się pocieszą przywilejami i kasą. Ale zmiany, otrzeźwienie narodu wkrótce nastąpią i wystawiony zostanie rachunek za przygotowanie kraju do walki z zarazą. Za brak wszystkiego, za pogardę dla bohaterów z pierwszej linii. Oni już to doskonale czują. Potrzeba nam mądrych i odważnych by stanęli na czele Państwa.

  16

  18
 3. Już powoli zwalczamy wirusa, lasy otworzone, KGW szyja maseczki dla partyjniakow, ci rozdaja je w ZOZ-ach,w blasku fleszy, tablety i laptopy dla uczniów, żeby grali w minecrafta i lajkowali na fb, buduja dla nas drogi, kolektory beda zakładać, wszystko dla nas, zeby bylo tak jak bylo. Jaki Wrzesien 39? wtedy to byla autentyczna rozpierducha- a teraz to tylko skok na nasza kasę, zeby wygasic oczekiwania i dac zapieprzac za miske ryżu- jak powiedzial czy moze przewidzial jeden klasyk – co jest w rządzie premierem.

  9

  13
 4. gościu spod sklepu, ty mi Szpakiem tu nie podjeżdżaj. Widzę, że go bardzo dobrze znasz, pewnie kiedyś należałeś do jego drużyny. Teraz przeobraziłeś się pisowskiego lewaka, gadasz i kłamiesz tak jak oni. Zdewastowali kraj, zmarnotrawili nasze pieniądze, dziś nie ma już nic. Ale za niedługi czas za to ktoś odpowie.

  5

  9
 5. Karty do głosowania drukują nam Niemcy, berlińska firma Samindruk Gather Druck und Vertrieb GmbH, wbrew temu co mówi kasta rządząca, że drukowaniem zajmuje się Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. Bez podstawy prawnej, bez niczego.

  8

  9
 6. Na Syberii po wojnie urządzono wybory . Każdy obywatel dostał zalakowaną kopertę od komisji wyborczej i miał ją wrzucić do urny. Jeden Czukcza zaczął ją rozklejać, żeby zobaczyć, na kogo wogóle głosuje. Dostał po paluchach kolbą karabinu od sałdata pilnującego porządku
  – To ty nie wiesz, że wybory są tajne !!!

  5

  4
 7. 24.04.2020 r.”Rosnąca od kilku dni liczba zakażonych SARS-CoV-2 w Niemczech lekko wyhamowała. W ciągu ostatniej doby odnotowano 2337 nowych zakażeń przy 2352 w czwartek – podał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Zmarło kolejnych 227 zakażonych osób.” (Interia)
  Szanowni „aaa” i „mieszko”, tych danych nie podała PAP czy jakaś agencja zależna od premiera czy prezesa.
  Republika Federalna Niemiec liczy ok.83 mln mieszkańców i stwierdzono tam 155.000 zachorowań. Polska przy 38 mln ma 10.500 zachorowań. Średnia dzienna od pierwszego kwietnia do 24 kwietnia to ok. 360 zachorowań na dobę. Proszę bardzo, przesuńcie sobie w rozumku suwaczek z napisem „emocje” do pozycji „normal” i włączcie funkcję logika.
  Czytając część komentarzy mam nieodparte wrażenie, że osoby piszące wciąż żyją na kolanach, wciąż nie mogą uwierzyć, że Polak potrafi cokolwiek zrobić lepiej od Niemca, Amerykanina czy Francuza. Popatrzcie na statystyki. W ilości zachorowań i śmierci liczonych na milion mieszkańców znajdujemy się na samym końcu rankingów razem z Malediwami. z wynikiem 1,31. Jest się czym chwalić. Polska dyscyplina społeczna daleko wyprzedziła dyscyplinę Niemców i innych europejczyków. W szpitalach zakaźnych, dedykowanych dla chorych z Kovid 19 zajętych jest ok. 40% miejsc. Gdzie tu katastrofa? Przestańcie myśleć jak niewolnicy, że tylko Niemiec potrafi, że Anglik jest lepszy, że Szwajcar mądrzejszy, a wy nie. Poczujcie swoją wartość.
  Bądźcie do cholery wolni.

  10

  6
  1. https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/testy-na-koronawirusa-na-milion-mieszkancow-krotkie-zestawienie/
   Niemcy – 28 tys testów na 1mln mieszkańców
   Polska – 7 tys na milion mieszkańców
   dane z 25.04 (około)
   4x więcej testów może ujawnić 4x więcej chorych, czyli w naszym przypadku dawałoby to 40-41 tys chorych
   W porównaniu do Niemiec daje to około 50% statystycznie chorych w porównaniu do Niemiec.
   Jest to państwo od nas bogatsze, gdzie liczba (statystycznie) wyjazdów zagranicznych , w tym do Włoch i Chin jest wyższa niż w Polsce. Tak że nie wyciągałbym pochopnych wniosków, że „u nas jest lepiej”. Jest bezpieczniej, bo statystycznie – mniej się szwendamy po świecie. Podkreślę, że pierwsze zachorowania w lubelskim to osoby, które wyjechały na wypoczynek za granicę. Zasługa rządu jest tylko taka, że nas skutecznie usadził w domach od 2 miesięcy. A teraz w ramach ratowania i odmrażania gospodarki w pierwszej kolejności będzie zezwolenie na imprezy sportowe (sic!)

   8

   6
   1. aaa testów wykonuje się tyle; ile jest skierowań .Co ma rząd do tego? . Jak nie masz o tym pojęcia to nie pisz bzdur.
    „Bitwa pod Kockiem „teraz „Syberyjski „wątek
    Logika turbo demagogii już się nie sprawdza
    Przypomina mi to Janusza z wibratorem i pistoletem

    5

    4
    1. Głupota i śmierć są w tym do siebie podobne, że głupiemu i umarłemu jest wszystko jedno, a ciężko jest wszystkim dookoła. Umiejętność oceny danych statystycznych jak widać nie jest dobrem powszechnym. Trochę myślenia nie boli, zawarłem porównanie o wyborach na Syberii i dane o testach celowo, aby osoby inteligentne same mogły wyciągnąć wnioski. Ilość skierowań na testy nie bierze się z powietrza, tylko z „zaleceń” ministerstwa. Jeśli ktoś sie nie stosuje, to jego kariera jest tak samo krótka, jak pani prokurator od „najkrótszego śledztwa w historii IIIRP”. Jeśli ktoś w to nie wierzy, to żyjąc w w błogiej „nieświadomości” niech nie czyni zarzutów innym.

     7

     5
     1. aaa o czym Ty piszesz, testy dla wszystkich co cztery dni?
      Wiesz jak wygląda przebieg choroby wywołany przez tego wirusa,?
      Porównanie do czasu wojny ma obudzić myślenie osób inteligentnych?
      A może inaczej myślących
      Brawo!!!?

      4

      3
      1. Są rzeczy, które się nie opłacają, ale z powodów moralnych warto, albo należy je czynić. Są też takie, które się opłacają w sensie ekonomicznym, ale moralnie nie są niedopuszczalne.
       Nie napisałem nigdzie o testach co cztery dni, tylko że statystycznie na jeden milion mieszkańców Niemcy wykonują 4x więcej testów niż nasze państwo.
       O tym , która polityka będzie lepsza, czyli zakłamywanie statystyk, chowanie głowy w piasek i trzymanie ludzi w domu, a przez to zabijanie gospodarki, a dawanie ludziom igrzysk = sport plus kościół, czy też pewien gospodarczy pragmatyzm, tzn większa ilość testów i powolny rozruch podstaw gospodarki – produkcji, usług , a także reagowanie na bieżący rozwój wypadków. O ile początkowe działania naszego rządu oceniałem dobrze, ze względu na szybką reakcję na zagrożenie i podjęcie jakichkolwiek działań wyprzedzająco, to teraz widać, że polityka wzięła górę nad rozsądkiem i rachunkiem ekonomicznym. Jeszcze nie jesteśmy na takim poziomie dyletanctwa jak Trump, ale już blisko.

       5

       3
       1. aaa to jest od liczby zachorowań i zwiększa się proporcjonalnie, oczywiście Niemców stać na więcej
        Sama Bawaria ma budżet porównywalny do naszego.
        Zwiększenie liczby testów nic nie da. Na chwilę obecną jedyną skuteczną metodą jest izolacja
        Patrząc na inne kraje nam się to udało
        Gospodarczo też nie jesteśmy na końcu .Dobrze, że mamy swoją walutę

        4

        3
        1. Drogi Rp, może i ja przestanę czytać artykuły w prasie, będę słuchał tylko TVP i bede zdrowszy ? Podziwiam twój optymizm i szczerze życzę, żeby się spełnił.

         4

         2
         1. aaa tak z czystej ciekawości ,chętnie bym poczytał
          Co mógłbyś polecić?
          Nie uprawiam czarnowidztwa a optymizmu życzę każdemu, oczywiście tego opartego na faktach

          3

          3
          1. Czytam media niemieckie, izraelskie i amerykańskie. Nie unikam także tych o zacięciu narodowościowym jak i z koła o. Rydzyka. Po prostu wszystko (poza Faktem) co da się czytać. Czasem nawet rosjanie coś ciekawego napiszą, ostatnio coraz pochlebniej o Polsce np https://ria.ru/. No i standardowo FB – po odsianiu oszołomów od leczenia lewoskrętną witaminą C kilku niezależnych pismaków się znajdzie. Trzeba szukać i oceniać.
           Z tych faktow, ktore znajduję siedząc sbie wieczorami na komputerze, jest coraz mniej optymistycznie. Wprawdzie orkiestra gra dalej, ale jakos mam silne skojarzenia z filmem ….

           3

           2
     2. aaa ,które placówki sanepidu czy służby zdrowia mają limitowany nakaz wykonywania testów przez rząd
      Jeżeli masz wiarygodne źródło informacji, podaj do wiadomości publicznej

      3

      3
      1. Akurat Google dość mocno cenzuruje wyniki wyszukiwań n/t koronowirusa i sytuacji w kraju. Raczej trzeba szukać poprzez darknet – polecam zapoznać się z tematem. Na wiele stron da się wejść tylko w ten sposób. Większy zakres informacji. Np w google nie znajdzie na dzień dzisiejszy w wynikach wyszukiwania wywiadów (krytycznych) z lekarzami czy pielegniarkami – nie daje to do myślenia ??

       1

       1
       1. aaa pytałem o nasze polskie, wiarygodne
        Większość mediów z obcym kapitałem nie jest przychylna obecnie rządzącym, ta sama sytuacja dotyczy Węgier
        Czy to nie daje do myślenia?
        Wszyscy wiemy że Merkel wolała by Tuska za prezydenta

        2

        1
        1. Wiem, że wolała. Ostatnio jednak ta narracja się zmienia. Z naszych czasem Michalkiewicz , Modzelewski, portal gazeta prawna, WNP.pl , pb.pl, czasem fronda, niezależna.pl , różnie, aby mieć pogląd w kilku płaszczyznach
         Najgorzej o Polsce piszą francuzi i Izrael, reszta przy nich to moim zdaniem pikuś.

         2

         1
          1. Jak doczekam emerytury to pewnie będę czytał jeszcze więcej. Żadnemu z autorów nie można wierzyć bezgranicznie bo każdy jest w mniejszym lub większym stopniu subiektywny lub nawet stronniczy. Ale fakty mają to do siebie, że da się je zweryfikować. Tak samo dane gospodarcze.
           A to, co pisze na forum, to moje wnioski i przemyślenia. Nie pisze dla poklasku.

           2

           1
         1. aaa bez urazy ,ale przy tak obszernym materiale można popaść w efekt kontekstu. Nie każdy rozumie klepanie po d…e
          To samo dotyczy faktów, media to władza,,,
          historię piszą zwycięzcy
          Czasami robimy coś złego żeby było lepiej.
          Masz swoje zdanie , szanuje to choć się nie zgadzam.

          2

          2
          1. Jeśli patrzy się na kartkę z rzutem 3d sześcianu, widać trzy kwadraty. Dopiero wyobraźnia i pewien zakres wiedzy pozwalają dostrzec sześcian. Tak samo jest z postrzeganiem tego, co mówią media. Jedni wierzą bezkrytycznie w to, co mówi TVP negując TVN, inni na odwrót. A prawda tkwi gdzieś pośrodku między jednym a drugim.

           5

           0
    2. Zgadza sie,ale o wykonaniu testu nie decyduje lekarz tylko funkcyjny aparatczyk z sanepidu i tak sie manipuluje danymi. Czemu lekarze nie sa regularnie testowani? Od kiedy niemiecka interia jest zrodlem wiedzy dla Psiaków, podobnie jak zlecanie uslug w Niemczech- drukowanie kart. Jakaś odwilż Pisiaki?

     7

     7
     1. Ty Ragnar kiedyś jak Niemcy zobaczyli jak się w Polsce ich marki podrabia to sami z tego zachwytu chcieli u nas drukować. Zwykła sąsiedzka przysługa.

      6

      2
   2. Winien jest raczej ten kto wynalazł pierwsze narzędzia. Pracę wykonał szybciej i mniej się zmęczył, więc mógł sobie pograć na kobzie lub innej baraniej kiszce. Inni poszli w jego ślady i mając wolny czas mogli pobiegać z Ewą Kopacz za dinozaurami. Homo erectus zmienił się homo sapiens, a ten z kobzą ewoluował w kierunku homo ludens – człowieka bawiącego się. Doszło do ciekawej sytuacji kiedy ważną dziedziną gospodarki stały się działy nie wytwarzającego nic materialnego, pracujące tylko po to by pomagać zagospodarować wolny czas homo „ludensa”. Zawody sportowe to gigantyczne przepływy finansowe, wpływy z reklamy, bilety, podobnie koncerty, przedstawienia teatralne, transport turystów, hotele, restauracje. Tak więc odmrażanie tego segmentu gospodarki – w tym przypadku zezwolenie na trening naszych herosów – to jeden z licznych ostrożnych kroków jakie trzeba robić w kierunku normalności. Tak to widzę. Inni mogą widzieć inaczej. Pozdrawiam, idę na ptaszki.

    7

    3
    1. No i wychodzi szydło z worka. Ci co mają pieniądze, mogą sobie kupić władzę, żeby im pozwoliła na wszystko. A reszta ma siedzieć w domu. Gdzie tu sens i logika ? Panie Mirosławie, ja to rozumiem, co pan napisał, ale nie popieram, bo jest to całkowicie nielogiczne. Jeśli Państwo ma dobrze funkcjonować, to potrzebuje szybko postawić na nogi gospodarkę. Tymczasem w pierwszej kolejności odmraża się Kościół i Sport. A ludzie nadal tracą w ekspresowym tempie pracę. Herosi mogą sobie trenować i niech to czynią, ale mamienie ludzi obietnica meczów i innych imprez masowych, to szczyt głupoty. Chyba, że ma to stanowić przykrywkę dla wyborów – kłóćcie się o wszystko, tylko ten temat zostawcie w spokoju. Rzucimy wam nowy ochłap, żebyście się żarli , a my po cichutku robimy swoje. Jak powiedział pan Sasin, wybrany przez wyborców z naszego okręgu – „Prawa jeszcze nie ma, ale mam pewność, że zostanie uchwalone, więc na jego podstawie już dziś wszystko organizuję”. Widać musiał studiować na WUML-u, skoro wpadł na taki pomysł.

     7

     5
 8. Panie Mirku tym celnym komentarzem kopnął Pan w ul…No i teraz jest kwestia taka. Czy pan nadąży przebierać nogami?

  7

  2
 9. Drogi Panie Mirosławie żyjesz w poczuciu wielkiej dumy z dokonań naszych w walce z zarazą. Nie bierzesz pod uwagę jednej mało istotnej rzeczy, a mianowicie skali badań i testów u Niemców i u nas. Pod tym względem zajmujemy jedno z ostatnich w Europie. Brak statystycznych przypadków zakażeń wynika z celowo prowadzonej chyba polityki i stąd tacy jak Pan myślą, że jest bardzo dobrze. Lepiej jest mieć rozumek w opcji emocje niż w zmanipulowanej opcji. Obym się mylił, ale Niemcy przy wysokiej skali badań i leczenia swoich obywateli mogą szybciej od nas pokonać zarazę. Tak podpowiada mi rozumek. Z poważaniem.

  6

  6
  1. Za czasów ZSRR amerykańscy związkowcy zaprosili do USA delegację robotników z sojuza. Pokazywali im Nowy Jork, drapacze chmur, autostrady, teatry, supermarkety, częstowali coca colą, hamburgerami …….Rosjanom wszystko się podobało. Zaraz po powrocie, na zebraniu partyjnym musieli zdać relację i uzgodnić co mają powiedzieć swoim kolegom. Opowiadali więc o drapaczach chmur, dodając, że w Moskwie również są wysokie budowle, o zatłoczonych autostradach, w przeciwieństwie do szerokich moskiewskich ulic gdzie jest więcej miejsca, supermarkety pełne towaru prawie jak „Centralnym Domu Towarowym”, hamburgery prawie tak dobre jak nasze szaszłyki, coca cola też niezła, ale droższa od kwasu chlebowego. Nowy Jork wielki i niby piękny, może nawet trochę większy od Moskwy. Ale drodzy towarzysze wyobraźcie sobie tak duże miasto i ani jednej odwszalni, czym oni mogą nam zaimponować.
   Czym my możemy zaimponować, nieważne że mamy mało chorych ale testów wykonaliśmy o wiele mniej i wstydźmy się. Klęcząc bijmy głową o dywan, wołając Angela jest wielka a makaron najlepszy w rosole.

   8

   3
 10. Tak podpowiada mi rozumek- te cztery słowa są kwintesencją ciebie i takiego mędrkowania. Kluczem jest słowo rozumek, z definicji coś małe, marne, słabe.

  9

  3
 11. Nie ma zatrważających statystyk jak w Niemczech, bo nie robi się odpowiedniej ilosci testów. Niby czemu u nas wirus nie ma pójść w setki tysięcy zakażonych jak w Niemczech? No tak, bo u nas niedługo wybory. Podziwiam entuzjazm niektórych. Zobaczymy co Panowie napiszcie za kilka tygodni…

  5

  7
 12. Opozycja będzie dobrze płacić więc piniądz w skrzynce. Gorzej z naszymi danymi bo gminy/miasta przekazują je poczcie w zipie bez hasła. 30 mln danych wrażliwych obywateli w tak bezpiecznej instytucji… szok. https://panoptykon.org/wybory-poczta-co-robic
  Mam nadzieję, że nasi włodarze mają trochę rozumu i nie przekażą spisu poczcie.

  4

  5
 13. Czytając te komentarze widząc co się dzieje na świecie,
  cieszę się że wszystkiego poprzednia władza nie zdążyła sprywatyzować . Ktoś poszedł w porę po rozum do głowy i zatrzymał te rozbiory to grabienie państwa z zaplecza bezpieczeństwa finansowego państwa . Niektóre gałęzie przemysłu powinny i muszą być pod nadzorem państwa typu energetyczne , paliwowe, górnictwo,transport , przemysł spirytusowy szpitale nawet tytoniowy itd. . Samych podatków państwo nie wyżyje nie podoła . Daje nam to poczucie bezpieczeństwa jako obywatelom naszego państwa .Powroty do domu naszych rodaków z zagranicy prywatne linie poleciały by po nich owszem tak ale rachunek słony wystawiły by , szpital prywatny przyjmie pacjentów z korona wirusem owszem tak jak zapłacisz , transport państwowy tak zwany PKS sprzedany za bezcen zniszczony wyśmiewany przez niektórych jak by istniał jaki problem podstawić autobus pod lotnisko i problem rozwiązany z rozwiezieniem naszych rodaków do miejsc kwarantanny .NIE WSZYSTKO PRYWATYZOWAĆ JAK NAM WPAJALI W LATACH 90TYCH,BALCEREK I SPÓŁKA . Czy takie szwalnie jak były w łodzi nie potrzebne by były teraz z kapitałem państwa taka KORA w parę godzin przestawia się na szycie maseczek .to ludzie są najsłabszym ogniwem ustrój socjalistyczny czy kapitalistyczny sam w sobie może nie jest zły . Ludzie wypaczają dany ustrój robią z niego patologiczny itd. . Takie są moje spostrzeżenia POZDRAWIAM .

  6

  3
  1. Irys, jakbym czytał wybrane dzieła Marksa i Lenina, wywody o wyższości komunizmu nad kapitalizmem. Ten zły kapitalizm nie upadł w żadnym kraju, natomiast socjalizm tu i ówdzie taki upadek zaliczył. A swoją drogą grabież majątku jak trwała tak trwa. Wszystko co piszesz jest jakąś totalną pomyłką, otóż cała Europa, cały świat sprawnie sprowadził swoich obywateli do ojczystych krajów, choć nie miał LOT-u. Czy myślisz, że LOT latał za friko? Ciężkie pieniądze zostały na to wyłożone. Szpital prywatny jeśli ma tylko umowę z NFZ leczy każdego ubezpieczonego pacjenta jak ten publiczny. Płaczesz nad zlikwidowanym PKS-em – to czemu -pytam- się zlikwidował?

   5

   4
   1. Kapitalizm tak samo jak niewolnictwo sam z siebie nie upadnie, bo przynosi ogromne korzyści wąskiej grupie kosztem większości. To po prostu ewolucja niewolnictwa, tym razem wobec banków i korporacji.
    Demokracja powstawała kilka tysięcy lat i też miała wzloty i upadki. Tak Grecja jak i Rzym demokratyczne, upadły , w Rzymie zwyciężył system rządów autorytarnych. A rozdawnictwo bylo podstawa jego istnienia.

    4

    3
    1. Bardzo cie cenię aaa ale… Kapitalizm jest jaki jest i póki co nie wymyślono nic lepszego. Zdrowy Kapitalizm potrafi na szczerym piachu zbudować dobrobyt-vide dwie drogi obydwu Korei. Uznanie go za formę niewolnictwa jest mocno naciągane, bo niewolnik nie miał żadnego wyboru, ty masz. Kredyty możesz brać bądź nie. Tak jak wszystko są dla rozsądnych ludzi. Demokracja wcale nie ewoluowała, powstawała przez tysiące lat. Podaj mi przykład państwa w średniowiecznej Europie które było demokracją? Demokracja to stosunkowo świeży produkt, tak nieśmiało zaczęto o tej formie ustrojowej przebąkiwać po Rewolucji Francuskiej. Grecja nie była demokratyczna, bo Grecja to był zlepek państw-miast o różnej formie rządów. Grecja w końcu nie upadła tylko uległa podbojowi, Macedonii i Rzymu. W tym ostatnim rządziła arystokracja a potem był pryncypat i cesarstwo. Rzym nie opierał się na rozdawnictwie tylko na legionach. Rozdawnictwo jak to nazywasz było formą pomocy wynikłą z odwiecznego problemu Italii- głodu ziemi jak również nadmiaru taniej siły roboczej-niewolników. Rozdawnictwo było humanitarną forma wsparcia najbiedniejszych żeby uniknąć rozruchów społecznych w przeludnionym mieście, miastach.

     2

     1
     1. Demokracja w Europie sięga początkami wieku XVII i od tego czasu etapami wchodzi „na salony”. Rewolucje tę zapoczatkował Oliver Cromwell w Anglii.
      Epidemia czarnej śmierci na świecie spowodowała, że liczba ludności spadła tak dramatycznie, że szlachta zdecydowała zmienić strukturę feudalną na strukturę własnościową, ponieważ chłopi chętniej i wydajniej pracowali „na swoim”, nawet dzierżawionym od szlachcica, niż na pańszczyźnie. Polskę, która uniknęła takiego pogromu, ta rewolucja ominęła, co spowodowało w ciągu około 100 lat zapaść gospodarczą i w konsekwencji upadek.
      Tak jak napisałem – początki demokracji to okres „Demokracji Ateńskiej” i „Republiki Rzymu”. Jak potwierdziłeś, nie przetrwały one próby czasu, ale w konsekwencji pokazały, że autorytarne rządy mają alternatywę. Dziś wprowadzana w Polsce cichaczem opcja „rządów silnej ręki” to zaprzeczenie idei demokracji. Plebiscyt na prezydenta przypomina ten, organizowany przez Ligę Narodów na Śląsku. Będzie legitymizował władze tego, kto jest silniejszy , sprytniejszy i bardziej bezwzględny w wykorzystywaniu luk prawnych i organów , które powinny być niezależne na gruncie konstytucji. Jak podają przecieki z mediów, drukowane w niemieckiej drukarni karty do głosowania są składowane w utworzonej i promowanej przez PiS brygadzie WOT w Dębicy. Czyli juz wiemy, po co ta formacja powstała – ma bronić zdobytej władzy za wszelką cenę, przynajmniej tak to wygląda w tej chwili.
      Listonoszy mami się dodatkową kasą za roznoszenie pakietów, mają werbować dodatkowe osoby jako „mężów zaufania” przy roznoszeniu.

      Kapitalizm nie jest dobrym ustrojem gospodarczym. W formie, w jakiej powstał , był gorszy niż niewolnictwo. Ponieważ niewolnikowi właściciel zapewniał dach nad głową, wyżywienie a też często utrzymanie rodziny. W kapitaliźmie, jak to dziś się często pisze w USA, wynagrodzenia nie pozwalają na przeżycie od 1 do 1.

      4

      2
      1. To co zrobił Cromwell to była rewolucja która dała w efekcie monarchię parlamentarną a o demokracji nikt nawet nie słyszał. Czarna Śmierć spowodowała zmianę struktury agrarnej, ale nadal to był feudalizm. Przykładowo w Anglii zarzucono uprawę zbóż na rzecz wypasu. W Polsce było inaczej, bo u nas nie było o czym zapomniałeś napisać buntów o charakterze agrarnym…wynikłym z głodu ziemi.No i pokręciłeś epoki. U nas był jej nadmiar, a po Unii Lubelskiej to już zupełnie. Rzym to była republika arystokratyczna. Natomiast do Demokracji Ateńskiej to sobie w XIX wieku sięgano, że i owszem było coś takiego. Ale o ciągłości rozwoju demokracji nie można mówić. Rzym stał się imperium, czyli czymś wielkim terytorialnie i w takich okolicznościach. Przy ciągłym zagrożeniu granic jednoosobowy zarząd najlepiej się sprawdza. Poza tym, nie bez znaczenia była korupcja urzędników republiki. Urzędnicy cesarscy lepiej się spisywali. Plebiscyt ten śląski i ten na Prezydenta jak napisałeś łączy tylko słowo Plebiscyt. Tu nie ma żadnych podobieństw… Kapitalizm jest jedyną rozsądną forma działalności, przy powszechnym uwłaszczeniu… Nie powołuj się na jakieś standardy lewackiego myślenia…Bo ktoś też w końcu doszedł do wniosku, że robotnik to też konsument. W efekcie czego robotnicy zaczęli dobrze zarabiać…

       3

       1
       1. Do wniosku , że robotnik to konsument, i powinien godziwie zarabiać za swój czas i zaangażowanie, doszedł Henry Ford. Jeden z najbogatszych kapitalistów. Co nie przeszkadzało mu jednocześnie być ideowym socjalistą.
        Robotnicy zaczeli dobrze zarabiać na początku XX wieku, gdy w wyniku masowych buntów i strajków doszło w końcu do powszechnej legalizacji związków zawodowych oraz wprowadzono coś na wzór kodeksu pracy w większości krajów. Stało się to dzięki działaniom i pieniądzom ludzi takich jak Ford. Niestety, jak pokazują nowe badania naukowe, relatywna stopa dochodu robotników spadła a stopa życiowa ciągle maleje, mimo , a może dzięki powszechnej automatyzacji i komputeryzacji, co stało się narzędziem i pretekstem do nacisku na pracowników i zmniejszania ich wynagrodzeń. Dość powszechne jest twierdzenie – jak będziesz za dużo wymagał, to zastąpi cię maszyna albo komputer. Nawet w tych branżach, gdzie jest to niemożliwe albo zupełnie nieekonomiczne, jest to często stosowany argument.
        Kapitalizm jest jednyną istniejącą w tej chwili formą własności, którą akceptuje moralnie większość ludności, ale musi być obwarowany przepisami socjalnymi, ponieważ sam w sobie nie zawiera żadnych hamulców przed wyzyskiem. Kapitaliści powiłują się na starą rzymską maksymę „chcącemu nie dzieje się krzywda” skrzętnie pomijając inne, prospołeczne, powszechne w starożytnym Rzymie. Tam człowiek majętny i wykształcony, stawał się jednocześnie mecenasem, a także rozdawał jałmużnę, bo inaczej stawał się pariasem. Zarówno społeczeństwo jak i elity nie akceptowały innego stylu zachowania. Dziś zaś w modzie jest obnoszenie się, epatowanie bogactwem przy jednoczesnym wyzysku pracowników dla samego faktu. Gdzieś zgubiliśmy jako społeczeństwo tę ideę, która zbudowała nowoczesny kształt Europy i USA
        Monarchia parlamentarna jest pewnym korzeniem demokracji, ponieważ w skład parlamentu wchodził pewien przekrój (fakt, że raczej majętnego) społeczeństwa. Był to jednak przełom wobec rządów jednoosobowych króla. Od czegoś trzeba było zacząć, dzięki temu przewrotowi zapoczątkowano inne pro-demokratyczne wystąpienia w Europie.

        2

        1
        1. aaa popłynałes od Kocka do Kartaginy. Udowadniasz że murzyn jest biały:)
         Wybory są w maju zgodnie z konstytucją.
         Żyjemy w wolnym kraju, możesz głosować 😂

         4

         3
         1. Zastanawia mnie tylko, jak będzie z tajnością wyborów, jeśli w jednej kopercie będą moje dane i jednocześnie lista do głosowania.

          3

          5
          1. Wiem, jakie sa potencjalne mozliwości wykonywania przekrętów w normalnych komisjach wyborczych. Piszę potencjalne, bo dzięki tej wiedzy w swojej pracy w wyborach mogłem przypilnować, aby tak nie było. Zdaję sobie sprawę, jakie jest pole do manipulacji w plebiscycie korespondencyjnym. Jak to mówią – tyle zaufania, ile kontroli. Zbyt wiele punktów, gdzie dane mogą wyciekać.

           4

           2
 14. Oj tam, oj tam, chcą pełnej władzy to nich ją dostaną. Jest albo grozi nam seria gospodarczych turbulencji. Czy rozsądny człowiek chce w takich okolicznościach władzy? Widać rozumu u platfusów tyle co u jednego menadżera oświaty co to dyrektorem został. Dyletant był i mizeria, ale jemu się wydawało. No i zapewne dziś szlocha w kątku z butelczyną biedronkowego koniaka , że nie tak miało być. Czasem jak się bardzo chce to się płacze a jak się ma skłonności to się jeszcze od baby po łbie zbierze.

  5

  2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *