NERWOWO W PIS. „WSZYSTKO MOŻE SIĘ WYDARZYĆ”

 

 

 

 

Senator Jan Filip Libicki z PSL zasugerował, że sytuacja może się wymknąć spod kontroli Jarosławowi Kaczyńskiemu. Chodzi zarówno o wybory korespondencyjne, jak i… fotel marszałka Sejmu. – Jeśli nie będzie dialogu wewnętrznego w PiS i konstruktywnej współpracy, w najbliższych miesiącach wszystko może się wydarzyć – mówi Interii senator Jan Maria Jackowski z PiS.

Jarosław Gowin chce zatrzymać wybory 10 maja / Jakub Kamiński /East News
Jarosław Gowin chce zatrzymać wybory 10 maja / Jakub Kamiński /East News

Jeszcze w piątek wieczorem Libicki napisał w mediach społecznościowych, że ustawa PiS dotycząca wyborów korespondencyjnych może zostać przyjęta przez Sejm z senackimi poprawkami opozycji. Stwierdził też, że nie wyklucza zmiany na stanowisku marszałka izby niższej. Zgodnie z regulaminem, żeby to zrobić, potrzeba bezwzględnej większości (głosów za musi być więcej niż przeciw i wstrzymujących się; wymagana jest obecność co najmniej połowy ustawowej liczby posłów – red).

 

Taką większością, przy wsparciu polityków Jarosława Gowina, dysponuje obecnie PiS. Żeby przeciwstawić się partii rządzącej, cała opozycja – od lewa do prawa – musiałaby być jednogłośna. Co więcej, przeciwko własnej koalicji musieliby głosować gowinowcy. Wiadomo że były wicepremier toczy rozmowy z Koalicją Polską, ale czy to wystarczy?

– Rozmawiałem z politykami PiS. Wielu z nich, podobnie jak Porozumienie, bierze pod uwagę, że partia rządząca może się skończyć. Za cztery lata nie wszyscy dostaną miejsca na listach. Nie mówimy oczywiście o tych, którzy pójdą za prezesem w ogień – przekazał Interii senator PSL. – Prezes ma swoje lata, sam wielokrotnie wspominał o politycznej emeryturze. To jasne, że bez Jarosława Kaczyńskiego nie ma PiS-u, więc czeka nas rozdrobnienie na prawicy – dodaje.

Informacja senatora musiała wywołać konsternację w partii rządzącej, bo szef klubu parlamentarnego PiS zareagował nerwowo. „Elżbieta Witek jest marszałkiem Sejmu, a Jarosław Gowin aktualnie szeregowym posłem. Jeżeli ktoś w tzw. Porozumieniu uważa, że dla czyichś chorych ambicji Prawo i Sprawiedliwość zgodzi się na jakiekolwiek zmiany, to się myli” – oświadczył na Twitterze Ryszard Terlecki, który wyraźnie położył akcent na gowinowcach.

Gowinowiec groźniejszy niż buntownik z PiS

Nasi rozmówcy ze Zjednoczonej Prawicy nie wierzą w bunt w PiS. – Libicki nie jest dopuszczony do rozmów. Zwraca na siebie uwagę. Sprytnie, ale dosyć czytelnie – mówi nam jeden z posłów większości rządzącej. – Szanujmy się, to my prowadzimy w sondażach, więc o żadnym buncie nie ma mowy. PSL chce odgrywać znaczącą rolę za ileś lat, ale nic na to nie wskazuje – wtóruje koledze kolejny z naszych rozmówców z obozu władzy.

W koalicji rządowej raczej nikt nie obawia się buntu w PiS, ale wolty Jarosława Gowina. I chociaż minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewnia, że drukowane są już karty, które mają posłużyć Polakom w wyborach prezydenckich 10 maja, to los ustawy stał się wątpliwy. Nawet jeśli były wicepremier stracił większość posłów Porozumienia i tak łatwo będzie mu zablokować ustawę PiS.

– Narracja Jarosława Gowina o tym, żeby otwierać sklepy i gospodarkę, a nie przeprowadzać wyborów, spowodowała, że jego klub praktycznie przestał istnieć – mówi nam ważny polityk PiS, zwolennik majowych wyborów. – Szuka sposobu na przetrwanie, dlatego jest pomysł, żeby został marszałkiem Sejmu. Ma interes w tym, żeby temat żył. Pokazuje tym samym, że ma alternatywę, może negocjować przy Nowogrodzkiej i podbijać stawkę – dorzuca.

Ze względu na spadki w sondażach, zwłaszcza Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, przełożenie wyborów jest na rękę Koalicji Obywatelskiej. Władysław Kosiniak-Kamysz, który jest jednym z ważniejszych kandydatów w wyścigu o Pałac Prezydencki, może spokojnie poczekać, bo do Andrzeja Dudy wciąż mu daleko. – Stracili argument o tym, że wybory korespondencyjne są niebezpieczne, skoro ich autorytet w postaci WHO orzekł inaczej – podnosi nasze źródło z PiS.

Konfederacja uratuje Witek?

Ważni politycy Zjednoczonej Prawicy, z którymi rozmawiamy, są raczej spokojni o sejmową większość PiS i stanowisko Elżbiety Witek. – Żeby się udało, potrzeba całej Konfederacji. A dla nich pójście z Lewicą i PO oznaczałoby koniec w sondażach. Po drugie, Gowin potrzebowałby połowy swoich posłów, których w tej chwili nie ma. Gra może się toczyć, ale obecnie jest trudna do przeprowadzenia – mówi jeden z informatorów Interii.

Czy Konfederacja mogłaby się dogadać z lewicowcami takimi jak Adrian Zandberg czy Włodzimierz Czarzasty? Zdaniem Jana Filipa Libickiego Jarosław Kaczyński wielokrotnie pokazywał już, że ma magiczną zdolność jednoczenia ludzi o zupełnie odmiennych poglądach. Ile w tym prawdy, zapytaliśmy jednego z liderów Konfederacji.

– Nie ma mowy o większości z Lewicą. Takie informacje można traktować raczej w charakterze dowcipu – powiedział Interii Janusz Korwin-Mikke. – Zmiana marszałka oczywiście jest możliwa, ale na razie na ten temat nic oficjalnie nie wiemy, więc nie będę się wypowiadał – dodał. Senator Jan Maria Jackowski z PiS także nie daje wiary w opowieści swojego kolegi z PSL. Nie wyklucza jednak, że koalicję Jarosława Kaczyńskiego czekają ciężkie czasy.

– Wszystko wskazuje na to, że wypowiedź Libickiego to myślenie życzeniowe. W polityce trudno jednak przewidywać, co wydarzy się w przyszłości. Faktem jest, że większość sejmowa jest dosyć płynna – mówi Interii Jackowski. – Widać to choćby po głosowaniu w sprawie ordynacji korespondencyjnej. Jeżeli nie będzie dialogu wewnątrz PiS i konstruktywnej współpracy w najbliższych miesiącach wszystko może się wydarzyć – spuentował.

Jakub Szczepański

 

Źródło: INTERIA.PL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10
4

48 komentarzy do “NERWOWO W PIS. „WSZYSTKO MOŻE SIĘ WYDARZYĆ””

 1. Gowin rozkołysał okręt, Kidawa wypadła za burtę 😁
  Tygrysek poczuł krew ( oczywiście tą polityczną)
  Bardzo ciekawa sytuacja

  14

  1
 2. Moim zdaniem Gowin i Kaczyński graja w jednej drużynie dobrego i złego glinę. Żeby nie spadło odium gniewu społecznego na PiS, pokazują, że nie są jednością, że walczą, ścierają się między sobą „dla dobra narodu”. A tymczasem jest to z góry ukartowane. Sprawdzam – będzie w momencie głosowania nad plebiscytem korespondencyjno-tendencyjny z określonym z góry wynikiem.

  12

  10
  1. To może tak wygląda, ale Gowin jest za długo w polityce.
   Jest szansa coś ugrać to korzysta.
   Tym bardziej że oglądamy upadek PO
   Po wyborach będzie „marszałkiem „

   11

   4
    1. Taki wójt Leszek
     Cytując klasyka „ja wam wójta nie wybrałem”
     Donald teraz żyje z zasiłku,?ciekawe ile ma .$

     13

     2
    2. Najdłużej, bo nieprzerwanie od 1989 r., w polityce znajduje się pewien szeregowy poseł, prezes partii, naczelnik państwa. Należał i ciągle należy do łże-elit, które prowadzą nasz ukochany kraj na manowce. W związku z panującą zarazą takie osoby powinny być odesłane na zasłużoną emeryturę. Władzę trzeba oddać ludziom uczciwym, otwartym na świat, znającym języki obce, którzy będą bez problemów porozumiewać się z całym światem. Tego wymagają obecne wyzwania, aby skończyć z wszechobecnym dziadostwem. Polska w ruinie, jak nigdy wcześniej to hasło jest prawdziwe.

     10

     8
 3. Wysłać tych gównozjadów czytaj darmozjadów na kwarantannę co najmniej 10 letnią bądź do Afryki aby walczyli z ebolą niech robią POPiSówę na innym kontynencie …

  3

  4
 4. Panie Piotrze Borysie, przecież w sprawie wyborów jako Konfederacja głosujecie ręka w rękę z PO i SLD na czele z Biedroniem. Przez to wasz Bosak szoruje po samym dnie – na samym końcu. Upadliście na głowę? Wielu ludzi o prawicowych poglądach głosowałaby na niego w I turze ale po takiej komromitacji i głupocie jesteście skończeni.

  8

  2
 5. ty bors ,to chyba masz zaczątki w swoich rozmysłach, jak
  kiedyś taki malarz- kapral z Austrii , i we wszystkich
  widział podludzi , tylko potem marnie skończył., czy ty
  byleś w Afryce , czy ty widziałeś tamtych ludzi mieszkałeś tam,
  pracowałeś, bo ja tak, jako inż. geodeta pracowałem przez
  3 lata , weż atlas i sobie poszukaj, Al-Kufra,Sirta, Bengazi,
  Trypolis, i Tobruk z polskim cmentarzem naszych
  żołnierzy, poznałem na własnym zdrowiu podmuch gorącej
  Sahary, a tamtejsi mieszkańcy potrafili poczęstować ,łykiem
  zimnej wody ze studni, lub plackiem z sosem mięsno-
  warzywnym, co w obecnym naszym dzisiejszym
  społeczeństwie uznałbym za niemożliwość .
  Ktoś ci już kiedyś napisał, najpierw „zastanów się co piszesz
  a potem to zrób „

  7

  5
 6. Media donoszą, że znaczna część sprzętu medycznego i ochronnego sprowadzona niedawno prze rząd do Polski z Chin nadaje się po prostu na śmietnik. Widziałem w wielu telewizjach jak premier i jego ministrowie wręcz z kwiatami na lotnisku Okęcie witali największy samolot świata ze wspomnianym sprzętem. Jacy oni byli dumni, no prezydent coś nie co wspominał o swoich zasługach w pomocy w zakupie przywiezionego towaru. Jakie to wszystko nasze, jakie polskie, jakie byle jakie. Podobnie było za komuny, kiedy telewizja przed Świętami Bożego Narodzenia pokazywała z Gdyni zbliżające się okręty z kubańskimi pomarańczami. Te obrazki były do siebie łudząco podobne, zatoczyliśmy jak gdyby koło.

  8

  8
  1. To nieprawda, sprzęt jest pełnowartościowy . Sprawa będzie miała finał w sądzie.
   Pamiętam jak Fidel wysyłał nam pomarańcze, ba wspomniano w dzienniku o tym.
   Tylko nie mogę sobie przypomnieć by pokazali statek, może dlatego, że nie przypłyną z Kuby 😜

   10

   2
   1. Pamietasz jak smakowały te pomarańcze od Fidela? Też były jakby jakieś niepełnowartosciowe…

    0

    6
       1. Te dla swoich pewnie rozeszły się między swoimi, to nie wiem. ale widzę, że Ty wiesz. Wtedy nie było Internetu. Kubańskie ze dwa nawet próbowałem . to mogę coś powiedzieć o tym. Za to Ty wiesz lepiej o czym ja wiem, bądź nie wiem Rp.

        1

        4
  1. Myślisz, że możesz mnie obrazić?😂
   lizaj @ używasz metafory typowego „prostaka” nawet jej nie rozumiesz…

   9

   2
   1. Ty Rp wiesz co kto jadł lub nie jadł. co rozumie, a czego nie rozumie. Tworzysz fikcję i sam w to wierzysz.

    1

    8
    1. Trolu w” tamtych czasach” zdarzało mi się robić większe zakupy na Pancerniaków. Jak próbowałeś kubańskie to powinieneś wiedzieć o co chodzi.
     Wiem , że „lizaj” to fikcyjny nick , ale ja go nie stworzyłem 😁

     Miłej niedzieli Trolu

     5

     1
     1. Niesamowite. nawet wiesz o tym, że lizaj jest fikcyjny. Pewnie wiesz nawet kto to jest… Niesamowite. Przy okazji jak to określiłeś ,, tamtych czasach” jak mogłeś robić większe zakupy? W czasach kubańskich pomarańczy w sklepach nic nie bylo… Większe zakupy w 83r… Żarty chyba sobie robisz. No chyba że w Pewexie.

      0

      6
      1. Trolu czepiłeś się jak rzep psiego ogona 😂
       Wiesz co było na Pancerniaków?
       Skąd Ty jesteś Trolu?

       5

       0
       1. Większe zakupy w czasach gdy wszystko było na kartki… No w milicyjnych sklepach nie bylo.

        0

        5
        1. W internecie brak informacji 😜
         Zaczynasz się ośmieszać
         Trolu co było na Pancerniaków???
         Zapytaj sołtysa .

         5

         0
 7. Panie Piotrze Ślusarczyk, proszę wywalić i zablokować tego lizaja. Na tej stronie nie ma miejsca na chamstwo. Niech idzie na zeteselowski portal. A najlepiej do tego co ma kłopoty z głową i jest dyrektorem w ratuszu.

  9

  4
 8. Gościu nie przejmuj się lizajem. Głodny zawsze o chlebie. On pewnie od Biedronia. Tak niech pisze u tego Głupka z ratusza na jego portalu

  8

  5
 9. Sugerujesz gosciu że burmistrz myli się co do osób, ktorym powierza odpowiedzialne stanowiska?

  5

  6
 10. Pracownik firmy pakującej pakiety wyborcze na tzw. wybory pocztowe chory na koronawirusa. Może być bardzo ciekawie?!
  Powiedzcie jak taką przesyłkę wziąć do ręki, bo tak chcę zagłosować?

  2

  10
 11. No to inny scenariusz. Na chorego pracownika pakującego pakiety wyborcze spada w drodze do pracy lodówka. Bo akurat przelatywał samolot, a, pracownik dopiero co się zatrudnił. Tak że problem sam się rozwiązał. Ale ty listonosz, to spokojnie możesz zainfekowane pakiety do ręki brać, tobie nic nie będzie, bo głupi to zawsze ma szczęście.

  11

  2
 12. Wchodzi Duda do restauracji i mówi: mam tu rezerwację. Kelner pyta: pana godność? Duda odpowiada: hm, nie mam.

  7

  5
   1. Obserwatorze, jak żeś taki ciekawy co se Biedroń badał to się go san spytaj. Biedroniem nie zasłaniaj sobie braku czyjeś godności, chyba, że… Biedroń pozbawił go tego przymiotu.

    4

    2
 13. Myślę że tutaj wiele do powiedzenia miałby wysokiego szczebla urzędnik z ratusza który, jak wieść niesie ma poważne kłopoty z głową.

  4

  3
 14. Do wyborów Pana Prezydenta! , baner w KRASNYMSTAWIE
  CI CO TO CZUDŁO PRZYCZEPILI , TO CHYBA Z ……JEM,
  NA GŁOWĘ SIĘ , ZAMIENILI , ABY LEWUSA MĘSKĄ -ĘSKA
  ……… RWĘ NA STANOWISKO PREZYDENTA , NAJJAŚNIEJSZEJ
  RZECZPOSPOLITEJ PROMOWAĆ, WSTYD I HAŃBA DLA
  KOGOŚ KTO TO PRZYCZEPIŁ, NIE MOŻNA POZWOLIĆ ,
  ABY SIĘ WSTYDZIĆ ZA MĘSKĄ DZIWKĘ, WSTYD I HAŃBA.
  MA TAKIE UPODOBANIA, JEGO SPRAWA, ZAMKNIJ SIĘ
  W SWOJEJ DACZY I MASUJ SWOJEGO WALETA , DO
  PAŁACU PREZYDENCKIEGO TAKIM JAK ON WARA.
  NIECH ŻYJE JEDNA BIAŁO -CZERWONA.

  3

  4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *