Nowa świecka tradycja?

Wójt gminy Siennica Różana w rozesłanym sms zaprosił na obchody rocznicy odzyskania niepodległości. I jak co roku uroczystości odbyły się dziesiątego listopada, w dniu roboczym, w godzinach pracy Wójta i Urzędu Gminy oraz szkół.Taki termin uniemożliwił uczestnictwo normalnym pracującym ludziom, Już w ubiegłym roku pisałem o „odbębnianiu” obowiązku świętowania i udawanym patriotyźmie lokalnej władzy. To jest przykre, że ludzie, których przodkowie mieszkali w tej gminie i parafii od conajmniej czterystu lat, byli katolikami i polakami, demonstrują swoją bylejakość, nie utożsamiają się z narodem i jego historią. Więc jaka wartość jest dla nich najważniejsza, czyżby mamona?

Trzeba pamiętać, że ostatnie 99 lat, to lata ciągłej walki o utrzymanie wolności, jej ciągłe bronienie przed zakusami sąsiadów, nawet dzisiaj bo sąsiedzi są ci sami.

Święto 11 listopada nie jest własnością PiS-u, PSL-u, PO czy innego ugrupowania politycznego, to jest święto Polaków. To można było zobaczyć na Marszu Wolności, dnia 11 listopada w Warszawie.  W Siennicy święta nie było, była tylko wigilia. Tutejsza władza wstydzi się patriotyzmu, a szwedzki zespół Sabaton wyśpiewuje zwycięstwa Polaków, utwory 40:1, Warszawo walcz, Cud nad Wisłą czy Husaria.( https://www.youtube.com/watch?v=EurEDjRQv1w )

Członkowie tego zespołu mówią o bohaterstwie Polaków, porównują nas do Finów, którzy też nie poddali się Sowieckiej Rosji tylko walczyli i zachowali niepodległość. Szkoci postawili w Edynburgu pomnik niedźwiedziowi Wojtkowi, „żołnierzowi” armii generała Andersa. Są zauroczeni „historią niedźwidzia, który uwierzył, że jest człowiekiem”.

A w Siennicy Różanej osoby z kręgu władzy mówią o „naszym NKWD i waszych żołnierzach wyklętych”, może dlatego obchodzimy wigilię a nie Święto Niepodległości.

Za rok setna rocznica rocznica odzyskania niepodległości, a w Siennicy Różanej wigilia setnej rocznicy odzyskania niepodległości?

 

Mirosław I. Kaczor

Ps. Prezydent USA Donald Trump wie kiedy Polska odzyskała niepodległość, wójt Gminy Siennica Różana nie. Taki paradoks.

 

 

28
25

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *