Protest pod Basztą Jutrzenki – Trzebiatowskiego sprzed 10 lat

 15 maja 2011

 


Fot. Michał JanuszewskiFot. Michał Januszewski


Fot. Michał Januszewski


Fot. Michał Januszewski


Fot. Michał Januszewski

Fot. Michał Januszewski

Fot. Michał Januszewski

Wczoraj odbył się protest pod hasłem „Prywatna Baszta? Mówimy Basta!”.
Celem akcji było spowodowanie zmian w sposobie funkcjonowania Galerii, która w całym swym przepychu jest symbolem funkcjonowania władzy. Cel został osiągnięty w jakiejś mierze. Niestety inni chojniccy artyści nie zostaną „wystawieni” w baszcie, ale odtąd wszystkie spotkania z mistrzami mają być spotkaniami otwartymi!
Organizowana przez Radka Sawickiego akcja zyskała duże zainteresowanie. W mediach elektronicznych pisze się, ze było nas niewielu, iż akcje nasze nie mają poparcia. To jest bzdura, której zadaję kłam. My prezentujemy aktyw, ludzi którzy nas popierają nie brak i z tygodnia na tydzień jest ich coraz więcej.
W całym zdarzeniu padło wiele słów, było wiele epizodów.
Odniosę się do tych, które będą roztrząsane przez media w ciągu najbliższych dni.
1. Nie udzielenie głosu burmistrzowi Finsterowi.
Tak jak powiedzieliśmy z Radkiem Sawickimi, wystąpienie Finstera nie było ujęte w harmonogramie spotkania. Pan Finster korzysta z wszelkich możliwych mediów i środków przekazu, aby wyrażać swe zdanie. Zdajemy sobie sprawę, ze tę akcję będzie dogłębnie roztrząsał w mediach, próbując charakterystycznym dla siebie sposobem spłycić jej znaczenie i wymowę. To był nasz protest, to był
protest ludzi z miasta, a nie protest elity i jej symbolu.
2. Melisa dla Finstera.
Ma mieć tylko znaczenie symboliczne. Wielokrotnie byłem świadkiem, tego jak Pan Finster pod wpływem emocji nie liczy się ze słowami, ani z intencjami. Przykładem tego było wyrugowanie Arcan Historii z Sali Obrad w Ratuszu, która wcześniej była zarezerwowana. Chciałbym aby Pan Finster zrozumiał, że nadekspresywność negatywnych uczuć w dyskursie publicznym z jego strony, jako włodarza, szkodzi jakości demokracji w Chojnicach. Melisa to pierwszy krok do zmian, sposób parzenia powinien być na opakowaniu!
3. Kwestia finansowania baszty.
Wielokrotnie poruszana, ale nigdy nie została dogłębnie omówiona. Mnie natomiast zastanawia, to kto jest właścicielem baszty obecnie. Miasto czy Pan Jutrzenka?
4. Zaproszenia
Zarówno Galeria jak i sam Ratusz dopuścili się rzeczy niesłychanej, bez podania klucza doboru osób na spotkania z mistrzami zdecydowali się na organizację elitarnej imprezy – tak by chcieli to reklamować. Mam dla nich propozycję, aby się sami składali na takie spotkania.
5. Kwestia gaży dla gości i kosztów związanych z ich wizytami
Zastanawia mnie kto pokrywa koszty przyjazdu gości do Galerii? Miasto? Jutrzenka? Finster? Sama Galeria? Nikt nam tego nie wyjaśnił.
Ile kosztuje przyjazd np. Andrzeja Wajdy?

Fot. Michał Januszewski

Źródło Chojnicki Blog Polityczny Marcin Wałdoch

25
13

10 komentarzy do “Protest pod Basztą Jutrzenki – Trzebiatowskiego sprzed 10 lat”

 1. „Niestety inni chojniccy artyści nie zostaną „wystawieni” w baszcie,”- najistotniejsze sformułowanie z całego tekstu.
  W Siennicy Trzebiatowski chce tak samo jak w Chojnicach wypełnić swoimi bohomazami całą przestrzeń.

  18

  9
  1. Czy ktoś wie na jakich warunkach, Trzebiatowski przekazał obrazy do sali obrad w naszej gminie i ile nas podatników to kosztowało, bo jak widać gość lubi podkładać takie „kukułcze jaja”.

   15

   6
   1. Dlatego proponowałem sprawdzenie jaki artysta i za ile opiniował rewitalizację dworku. To może bardzo wiele wyjaśnić.

    8

    12
      1. „Melisa dla Finstera
       a dla Leszka stoperan”
       Dla gminnego Rolexa
       Nowy garnitur z lumpeksa.
       Buty z Kalkuty, krawat, itp.
       I przy okazji Manti Gastop
       Na wzdęcia dla „Rp.” 😀

       35

       11
       1. „Joker że Strachem” 😀
        A tak poważnie, to radni gminy Siennica Różana mogą, w każdej chwili żądać wszelkich informacji od wójta i jego Czerepacha, dotyczących planowania, projektowania, opiniowania i finansowania każdej gminnej inwestycji, także przedmiotowej rewitalizacji i sposobu zagospodarowania zabytkowego dworku w ich macierzystej gminie.
        Myślę, że powinni sobie poradzić z uzyskaniem takiej informacji bez…
        „Jokera źe Strachem” 😀

        30

        -11
 2. Każdy obywatel może pytać urzad o wszystko bo są to informacje publiczne ale najlepiej na pismie😊
  Bo różnie bywa z odpowiedzią

  12

  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *