Rozsądek jak syn marnotrawny powraca!?

Siennica Różana. Za cztery miesiące w zabytkowym dworku powstanie interesujące muzeum sztuki

Jolanta Masiewicz12 kwietnia

 

 

Rewitalizacja zabytkowego dworu w Siennicy Różanej zakończy się za kilka miesięcy, ale gmina już teraz szykuje się do jego otwarcia. W ubiegłym tygodniu gmina podpisała umowę z firmą, która ma zadbać o digitalizację i upowszechnienie zbiorów oraz promocję projektu, współfinansowanego z pieniędzy unijnych.

Przez wiele lat dwór z przełomu XVIII i XIX wieku systematycznie popadał w ruinę. Po wielu staraniach władzom gminy udało się jednak pozyskać z Unii Europejskiej pieniądze na rewitalizację samego obiektu i niewielkiej części przylegającego do niego parku.

Firma, która wygrała przetarg ma opracować digitalizację co najmniej 300 prac lokalnych artystów, które oprócz portalu i aplikacji, będą dostępne w wersji papierowej i na płycie. Trzeba również nagrać i udostępnić inscenizacje, dotyczące obrzędów Lubelszczyzny oraz przygotować wizualizację w 3D kilkunastu zabytkowych obiektów z województwa lubelskiego, w tym m.in. dworu i kościoła w Siennicy Różanej.

Ponadto w ramach projektu „Dziedzictwo kulturowe i naturalne w gminie Siennica Różana” zostaną wydane audiobooki, także w wersji drukowanej, utworów Mikołaja Reja.

Powstać ma m.in. portal internetowy i aplikacja, które będą promować lokalne zasoby malarstwa i sztuki ludowej, izbę obrzędów Lubelszczyzny, wirtualny park miniatur województwa lubelskiego oraz twórczość, związanego z Siennica Różaną – Mikołaja Reja.

Wszystko powinno być gotowe w ciągu czterech miesięcy, a będzie kosztować ponad 170 tysięcy złotych, z czego 80 procent to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Źródło: Krasnystaw Nasze Miasto

Tekst jest świeży, bo z 12 kwietnia. Treść w sumie jest bardzo budująca i gdyby nie kilka enigmatycznych sformułowań, to można wszystko brać w przysłowiowe „ciemno” Zastanawia czy wśród lokalnych twórców nie znajdzie się rzekomy profesor Jutrzenka-Trzebiatowski i ich nie zdominuje? Jednorożca od władz Gminy dostał, jak również tytuł „Honorowego Mieszkańca Gminy”- a zameldowany i mieszkający tu raczej nie jest. Zdaniem wielu w planowanej inwestycji należy mu się co najwyżej pół jednej ściany do ekspozycji i nie więcej… Co uderza to w całym tekście nawet wzmianki o „niby profesorze”, nawet sugestii. Jemu wszak nie po drodze z „kulturą ludową” A za to wszystko- prawie tak, jak w koncepcji dyrektora Centrum Kultury-Andrzeja Misiury. Ale może to tylko wybieg spowodowany publikacją uwag Alicji Pacyk? Mimo takich wątpliwości, to daj Boże, by był to powrót rozsądku u władz Gminy i nawet takiego, jak u marnotrawnego syna…

 

25
2

4 komentarze do “Rozsądek jak syn marnotrawny powraca!?”

  1. Czyżby to oznaczało ze artystą Trzebiatowski to już masz lokalny obywatel..? Nie wiem tylko jak udzwignie sąsiedztwo twórców ludowych.

    22

    19
    1. Twórczość ludowa to jedno, a towarzystwo chłopskiego syna to może być następny ciężar do udźwignięcia przez bądź co bądź człowieka szlachetnie urodzonego, jakim jest niewątpliwie Trzebiatowski.

      16

      11
  2. To chyba by było zbyt piękne. Bo digitalizacja polega na zapisaniu czegoś w wersji elektronicznej. Skoro tak, to twórczość artystów z Siennicy chyba będzie pokazywana w muzeum na ekranie komputera ??? Wtedy na prezentację wystarczy 1 metr kwadratowy. Dla sprawiedliwości wypadałoby digitalizować też malunki Trzebiatowskiego, co pozwoliłoby zagospodarować drugi metr kwadratowy muzeum i po problemie !

    16

    4
  3. Dwa metry kwadratowe na prezentację a resztresztę dworku po modernizacji zagospodaruje honorowy obywatel szlachetnie urodzony bo tylko taki wie jak zarządzać takim obiektem jak dworek

    9

    2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *