Sześćdziesiąt siedem słów Banacha

Nie dowiedzieliśmy się kto podsuwa wójtowi „tak idiotyczne” pomysły. A szkoda, bo tajemniczy doradca zostaje ciągle anonimowy. Wszak miło byłoby poznać, kto zacz. Albowiem „kanclerski to łeb i nie od parady” Ale w zamian wiemy, jak bardzo idei śmietniska na Siennicy Dużej oddany jest w jednej osobie radny i przewodniczący rady gminy Piotr Paweł Banach. A dla wielu po prostu Banach…To jedziemy na wesoło. 

By czasu nie trwonić, wypada oddać głos niezawodnemu w takich sytuacjach protokołowi z pamiętnej komisji 18 listopada 2020 roku.

Pan Leszek Proskura Wójt Gminy dodał, że jeżeli chodzi o PSZOK to gmina stara się pozyskać środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na jego budowę. Radna Alicja Pacyk zwróciła się z pytaniem gdzie planuję się budowę tego PSZOKu. Pan Leszek Proskura Wójt Gminy odpowiedział, że zostały podjęte na razie wstępne rozmowy. Gmina ma działkę w Siennicy Królewskiej Dużej przy stacji paliw, działka jest dość spora, przy głównej drodze. Gmina chciała sprzedać tę działkę, ale przebiega tam gaz i nikt nie dostanie pozwolenia na większe inwestycje.

Radny Piotr Banach Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że jeżeli chodzi wymagania odnośnie PSZOK to w tej chwili sytuacja jest taka, że Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska życzy sobie żeby były tam całodobowy monitoring połączony online, żeby mieli możliwość kontroli, obowiązkowo również musi być waga, musi być prowadzona ewidencja. PSZOK w tej chwili wchodzi w całkiem inny system wymagań i musi być to zrobione zgodnie z rozporządzeniem, ponieważ niewykonanie tego wiąże się z ogromnymi karami.

Interes wsi może poczekać

Jak wynika z cytowanego fragmentu „nad radny” Banach jest „za” i nawet bardzo. Ni słowa sprzeciwu, ni wahania. Twardy, pewny, jak Salomon w swoich wyrokach. On już wie i wyrok wydał. Ludzie, czy jak kto woli wyborcy muszą przyjąć to z pokorą do wiadomości i tyle!? Tak zadecydowało szanowne jury i odwrotu nie będzie. Życie uczy, że wcześniej obaj musieli uzgodnić stanowisko. Czy były jakieś targi, bądź wątpliwości. Tego nie wiemy, albowiem z dobijania takich „interesów” nie sporządza się protokołów. Ale i z tego co jest dostępne można wysnuć jednoznaczne wnioski. Jakby na to nie patrzeć, jest to działanie wbrew interesowi wyborców i na ich szkodę. Wręcz wygląda to na złośliwość. A dla tych ostatnich także czytelny sygnał do zmiany preferencji wyborczych w nadchodzących wyborach samorządowych. Nie potrafił się powstrzymać i w swoją tyradę musiał wpompować swój megalomański behawior.

Wedle jakiego klucza poparł pomysł Proskury ? Tego również nie wiadomo. Prawdopodobnie kolejny raz rozbuchane „ego” wzięło górę nad interesem szaraczków. Gdyby buta urzędnicza rosła w polu, to jako jedyny we wsi miałby rekordowe plony. On się na tym po prostu zna. Wie jak koło tego chodzić. Wynika z wypowiedzi, że i o ogólnych zarysach ma raczej mgliste pojęcie. Ale, co, charakterystyczne tak samo jak Proskura zapomniał o tym, że lokalizacja śmietniska nie może być uciążliwa dla otoczenia.

Zebrali podpisy

Tego czego nie wie Banach z Proskurą, wie elektorat. Dlatego 8 stycznia 2021 roku do UG trafiła petycja-protest mieszkańców najbardziej narażonych na uciążliwe sąsiedztwo PSZOKU. Podpisało się 8 osób, ale z tego co się słyszy chętnych do złożenia swojego podpisu jest znacznie więcej.

Ogromne kary Banacha

Banach żeby spotęgować efekt i wywrzeć presję, wspomina o „ogromnych karach” Do końca nie wiadomo za co i w jakiej wysokości. Z tego co wiadomo, to nie ma oddzielnej kary administracyjnej przewidzianej w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach- dla samorządu (rady gminy) za to, że nie organizuje punktu selektywnej zbiórki odpadów. Jeśli już tak to zasad odpowiedzialności, jakiej podlegają organy gminy, należy poszukać w przepisach ustawy samorządowej. Mowa tam nawet o odwołaniu jej organów. Ale nim to nastąpi, przy założeniu, że w ogóle ktoś tak postawi sprawę. Musi ruszyć cały korowód upomnień ze strony służb wojewody. Mało prawdopodobne, że w przypadku takim jak brak PSZOK wojewoda będzie wójta chciał odwoływać. Banach po prostu straszy, tak jak kiedyś małe dzieci straszyło się diabłem, albo czarownicą. W Banachowym gadaniu odcisnęły się lata spędzone w „księstwie przy ulicy Borowej w Krasnymstawie” Tam taka retoryka bardzo się sprawdzała. Naopowiadało się bajek o „Żelaznym Wilku”, okrasiło garścią kocopołów i wszystko było git. Banach się w tych rojeniach oderwał od rzeczywistości, jak odpustowy balon od dłoni dzieciaka, bo akurat powiało.

Jemu się nawet gadać nie chciało

A na koniec ciut statystyki i paradoksu. Język polski zdaniem niektórych zawiera od 6 do nawet 10 tysięcy słów. I co ciekawe do zreferowania lokalizacji PSZOK w swoim okręgu wyborczym Banach użył zaledwie 67 . Aczkolwiek protokół nie jest stenogramem, ma jedynie ująć merytoryczną treść. To mogło być ich więcej, ale nie aż tak, by to coś zmieniło w postrzeganiu całej sytuacji. A ściślej ilości czasu poświęconego i za angażowania na omówienie całego palącego problemu.

Jemu się nawet tłumaczyć nie chciało, co jest niestety synonimem pychy buty i pogardy, dla tych których to dotyka. Wystarczyło, by dwie najważniejsze persony (w ich własnym mniemaniu) w gminie, wymieniły uwagi i już jest po sprawie. Paradoksem w tej sytuacji jest to, że do wyboru „tych dwóch” potrzeba głosów dziesiątek a nawet kilkunastu setek wyborców. A z drugiej strony w jakiejkolwiek sprawie dotyczącej 4 tysięcy mieszkańców decydują dwa głosy.

Kot Banacha

Gdy obaj pisali „List do Ziobry”, by ten ich obronił przed Ślusarczykiem. Użyli w nim grubo ponad tysiąca słów. Bo gdy trzeba płakać  nad swoją urojoną krzywdą, występuje u naszych „bezinteresownych samorządowców” zjawisko histerycznego słowotoku. Ale jeśli trafi się temat niewygodny, jak w opisywanym przypadku. Słów jest tyle, co kot Banacha napłakał. Zaledwie 67… I nawet Solejukowa adeptka filozofii z „Rancza” skwitowałaby owo zjawisko „Paradoksem i dysonansem w jednym”  Amen.

24
3

38 komentarzy do “Sześćdziesiąt siedem słów Banacha”

 1. Zazwyczaj tylko czytam i nie komentuję, ale to się musi zmienić bo to co dzieje się w gminie przechodzi ludzkie pojęcie. W tym momencie tematem przewodnim jest pszok, jest wyraźny sprzeciw że ludzie go nie chcą ale Leszek i Piotruś wie lepiej? Słuchajcie panowie jesteście stąd ludzie was znają i pamiętają co macie za uszami, wy naprawdę nie jesteście tego świadomi? Już jesteście lokalnymi gwiazdami… wszyscy z was się śmieją, jeszcze wam nie wstyd? Dobrze że na Siennicy kanalizacja jest będziecie, mogli chodzić z zadartą głową.
  Gratuluję mieszkańcom dużej zaangażowania w walkę o swoje.

  21

  4
 2. Co artykuł to znów trzeba się denerwować a zarazem można z nich się pośmiać razem z całą wsią! Przed świętami na sesji mówili że po nowym roku się wyjaśni i co ? Kłamstwo! mamy luty a żadnych wiozących zapowiedzi radnych,skarbnika, i wójta nie ma. O soltysce już nie wspomnę.

  13

  3
 3. Założę się że ten co ma stacje paliw też o niczym nie wie, nawet o tym blogu. Kto go zna niech mu powie niech też swoje 3 grosze dołoży. Za to świństwo co chcieli nam zrobić nie można im darować!!

  14

  3
 4. Brawo ludzie, to jest społeczeństwo,pismami ich na początek. Podpisywać i pokwitowanie wpłynięcia brać. Albo profilem zaufanym to proste. Durni ludzie już skończyli się na wsi. Teraz każdy ma internet i jest ciut mądrzejszy. Zapamiętajcie to. Mają obowiązek odpisać. Niech se wójt z radnym i skarbnikiem u siebie zrobią pszoki a nie komus pod nosem. Chociaż w sumie jakby zrobili to wbrew przepisom(a tu są jasne i rystrykcujne) to ciekawy byłby to widok zobaczyć tych naszych wyprowadzonych w kajdanach.

  15

  5
 5. Panie radny Banach ten dziennik jest dla wszystkich, może by Pan wreszcie tutaj się wypowiedział. No kto jak kto ale Przewodniczący rady powinien, to jest o Panu artykuł więc proszę się do niego ustosunkować. Może Pan wytłumaczy się przed mieszkańcami no chyba, że teraz będzie Pan udawał, że nic nie wiedział o Pszoku. Oj coś mi się zdaje, że oberwie Pan po tym siwym łbie za to coś pan nam pod nosem chciał wcisnąć.

  16

  4
 6. Ha ha ha jednym pismem powiadomić wszystkich radnych i wójta że mieszkańcy się nie zgadzają na pszok. Szach i mat.
  Teraz już nikt nie powie że nie wiedział.

  13

  1
 7. To początek wojny😃 ciekawe jaka teraz przyjedzie telewizja znowu Polsat? Oj znowu będą oknem uciekać tak coś czuję 😃

  15

  3
 8. Czepiliscie sie chlopy jednego Leszka. Zajmijcie sie jego kompanem z krasniczyna co slynne nasiona rozprowadzal cukrowe. O corciach nie wspomne ze bez wyksztalcenia za szpaka dostaly na dzis dzien posadke. . A dzis nasz bohater pierwszy dupowlaz.powiatowy .Posmiejcie sie z tego goscia tez troche.

  9

  3
 9. Coś mi się widzi, że te nasze pszenno-buraczane elity na szczycie władzy, już dawno straciły kontakt z rzeczywistością, i powoli same się zaorują.
  Przyszły nowe czasy, nowe wyzwania, społeczeństwo staje się coraz bardziej obywatelskie, i ten styl rządzenia nakazowo rozdzielczego nie ma przyszłości.
  Co prawda można dalej trwać w tym matrixie ale to do niczego dobrego nie prowadzi.

  13

  7
  1. @ *Ty chyba mleko piłeś z jednej butelki z Piotrusiem Borysem
   Tylko Ci się widzi 😂
   Matrix i orka w społeczeństwie bardziej obywatelskim , rządy nakazowo rozdzielcze😀😁😂
   Oj ,,, chłopie, nie wiem kto stracił kontakt z rzeczywistością 😉

   9

   15
   1. Co to ma być że urzedas telefonu nie odbiera? To niech mu potrąca dniówkę za to że nie odbierał!!! Co to za gmina. Wydawało się że jesteśmy normalna gmina tyle lat a teraz babol goni babol. Pełna niekompetencja. Do roboty się wziąć a nie kawę pić. Przyjdą nowi kiedyś i was za to rozlicza. Wstydzilbym się być dzieckiem takiego urzędnika.

    1

    0
 10. Z tego co czytam to on nie powiedział że PSZOK ma być na Dużej. Chyba że coś mi umknęło. To że Banach optował za tą lokalizacją warto nagłośnić, ale należy to udowodnić faktami. Z tego fragmentu wynika że mówił o warunkach jakie ma spełniać PSZOK, a reszta to domysły.

  3

  11
 11. (Wystarczy ogrodzić kawałek ziemi i powiedzieć, to jest moje
  Przekonać do tego kilku „głupców” i po sprawie)
  ad.do Twojej wypowiedzi z cytatów filozoficznych 😂
  Sprawa Pszoku na Siennicy Dużej
  wygląda trochę inaczej
  Pisać aby pisać ? nic nie wnosi do tematu
  @*argumenty bez poparcia to jak cytat filozofia którego się nie rozumie 😉
  Takie wypowiedzi mogą tylko rozzuchwalić Leszka z Piotrkiem w słuszności podjętych działań

  Pozdrawiam 😁

  4

  9
 12. Do „Jankiel”
  No czytam i czytam jeszcze raz i nie widzę żeby Banach wskazał konkretną lokalizację. Nie widziałem stenogramu z posiedzenia, nie wiem z jakiego kontekstu to było wyrwane, ale z zacytowanego fragmentu nic takiego nie wynika. Autor tekstu ma pewnie słuszne przypuszczenia, lecz są to dalej domysły.
  PS. Jeżeli ja mam czytać ze zrozumieniem, to ty naucz się pisać. Pisze się WEŹ a nie weś.

  4

  8
 13. Pińćdziesiąt groszy, zwróć uwagę na chronologię wydarzeń. Cytowany fragment protokołu jest z 18 listopada. Wtedy jeszcze nikt nie mówił o trzech lokalizacjach. Te pojawiły się pod koniec grudnia, gdy trzeba było się gęsto tłumaczyć. Ten konkretny fragment dotyczy Siennicy Dużej. Alicja zapytała, Proskura odpowiedział i wskazał, że śmietnisko będzie właśnie na Dużej. Natomiast Banach nie pytany przez nikogo uzupełnił odpowiedź Proskury. Tym samym zaakceptował wszystko. Znajdź w cytowanym tekście choćby jedno słowo albo synonim jakiegoś veta. Wiem z relacji uczestników komisji, że Banach niczym nie był zaskoczony. Wiedział o wszystkim dużo wcześniej. Chyba nie sądzisz, że z Proskurą wcześniej tego nie obgadali? Przecie Banach to w sumie pracodawca Proskury, bo przewodniczący rady!?Nieprawdaż?

  13

  2
  1. Panie Piotrze sam Pan przyzna że na razie to insynuacje. W sądzie takie sprawy o pomówienie sią przegrywa, ale Pan to już chyba wie. W każdym bądź razie, nie chcę żeby brał mnie Pan jako oponenta, wręcz przeciwnie kibicuję Panu i całemu dziennikowi. Pan pisze, ja czytam, lecz wolę rzetelne artykuły, a ten troszeczkę pod publikę.
   Pozdrawiam i życzę wytrwałości
   50CENT

   4

   7
 14. Ludzie, ludzie to tylko pisanie, puste słowa , zastanówmy się lepiej jak pomóc tym co sprzeciw do wójta i rady podpisali bo oni w najgorszej sytuacji .Wie ktoś co wójt odpisał?

  7

  3
  1. Jeśli już wspominacie KBW, to wieść gminna niesie, że ostatni żyjący kombatant w naszej gminie też był żołnierzem KBW, czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

   9

   1
 15. Bardzo ciekawy artykuł, myślę, że zasługuje na szerszą dyskusję .
  Być może są jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń.
  Z przekazów wiem że była planowana zbrojna akcja odwetowa na Siennice Różaną. Może ktoś ma szerszą wiedzę na ten temat?
  Dziękuję Pani „Dociekliwej” za informację , to bardzo ważne by odkłamać historię

  8

  2
  1. Żeby w przyszłości nie odkłamywać historii, trzeba odkłamać teraźniejszość w gminie Siennica Różana 😀

   13

   0
  1. Pewnie Nowy Rok witają z poślizgiem 😃albo na stacji paliw dowiedzieli się że za sąsiada będą mieli pszok i za pomysł radzie gminy na wiwat😆

   8

   0
 16. Czy ktoś zna numer telefonu stacjonarnegi do Pani sołtys? Wystarczy końcówka oczywiście by nie było że rodo haha. Jak nie chce tu przemówić to będę dzwonił do niej kilkanaście razy dziennie, aż odbierze.

  4

  0
  1. Numeru stacjonarnego nie znam ale dziś sobota. To u sołtyski pewnie długo się będzie światło palić. Zapewne pan małżonek w klubie dyskusyjnym „pod urwanym korbowodem” siedzi i debatuje z radnym gdzie śmieciowisko ulokować. Lepiej z buta idź jak cie pies nie pogryzie ten co kiedyś zginął. To sprawe załatwisz.

   8

   0
 17. Zapytajcie Lesia on wszystkich zna. I za kazdym sie wstawi. Przecie to taka Siennicka luba on o wszystkich dba ci co zanim głosują i wlaza bez mydelka w 4 litery za Siennicka posadke

  5

  0
 18. Czyja to plaga psów biega po Siennicy Dużej? Od jutra będę dzwonił za każdym razem na Policję, a właściele którzy nie potrafią ich pilnować będą wyłapywać mandaty. Strach przejść!!! Wójt że swoim radnym i skarbnikiem ma obowiązek wyłapać zwierzynę która stwarza zagrożenie dla innych.

  9

  0
 19. Ten watek byl przerabiany 1000 razy nawet komediant Cypis nie moze temu zapobiec. Trzeba to chyba w koncu zglosicz wyzej jak nasi nie moga sobie z tym poradzic a moze przydalo by sie zeby znow wpadli chlopaki z Bsw na Krasnystaw????? I niektore Emeryturki poszly by?

  5

  0
 20. Dawniej on Dyrektor w powiatu stolicy.
  No a dziś kierownik od szamba w Izbicy.
  Oj ciężko Piotrowi pogodzić się z losem.
  Że tak nisko upadł, a był wielkim bosem.
  Dumę miał rozdętą jak od wiatru żagle.
  Ale wiatr historii odwrucił się nagle.
  Ma Piotrek nadzieję i wielkie ambicje.
  Aby wójtem zostać kontynując tradycję.
  Rodzinną rzecz jasna.
  Choć wieść to mało znana.
  Ale wójtem był dziadek naszego Piotrusia Pana.
  Więc zapał do władzy wyssał z mlekiem matki.
  Zaprzeczyć nie można słuchając jego gadki.
  Więc zanim on wójtem w Siennicy zostanie.
  To wam zrobi śmietnik, tak na przywitanie.
  Oczywiście z nazwy jest to tylko Pszok.
  Ale jak zbuduje to wpadniecie w Szok.
  Fermy norek w Polsce mają likwidować.
  A Piotr będzie szczury wędrowne hodować.

  16

  1
 21. No dziadek wójtem był ale dla rodziny był tak skarpy ze smalec w butelki kazał żonie nalewac żeby za dużo nie zjedli

  12

  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *