Z przymrużeniem oka o Leszku

3 czerwca to w Siennicy dzień wyjątkowy, coś jak amerykański 4 lipca. Ale jak można porównywać jakieś tam amerykańskie odzyskanie niepodległości z imieninami naszego umiłowanego Leszka? Chciałem iść do urzędu i paść przed wójtowskim majestatem, ale na przeszkodzie stanął koronawirus. Zmuszony jestem drogą internetową docenić nasz samorządowy skarb.Choć wiem, że nic nie zastąpi spotkania…  

 

Leszek-znaczenie imienia

Imieniny Leszka świętuje się tylko raz w roku-3 czerwca. Leszek to staropolskie imię męskie. Prawdopodobnie pierwotną formą tego imienia jest Lech. Oznacza: ten, który działa chytrze, podstępnie, oszukuje. Imię to nie ma żadnego świętego ani błogosławionego patrona. Zdrobnienia imienia to Lesio, Lesiu…

Leszek jest odpowiedzialny, poważny i bardzo silny psychicznie. Potrafi przenosić góry, gdy czegoś zapragnie. Jednak często gubi go pycha, pewność siebie oraz brak szacunku do innych osób. Jego relacje z ludźmi opierają się na współzawodnictwie. Wbrew powszechnej opinii umie być ugodowy i łagodny – zawsze chętnie pomaga najbliższym i nie pozwoli wyrządzić im krzywdy. Leszek nie radzi sobie w relacjach z kobietami, ponieważ nie potrafi okazywać uczuć. W pracy docenią go jako naukowca, rzemieślnika, handlowca lub organizatora imprez.

 

Szczęśliwym kolorem Leszka jest szary, liczbą 6, a kamieniem kwarc dymny.

 

Z przytoczonej definicji „Leszka” można wywnioskować, że ten nasz Lesio jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Niektóre cechy pasują do niego jak ulał. Natomiast ulubiona cyfra „sześć” jeśli ma dużo zer, to tym bardziej jest przez naszego sternika ulubiona. Coś w tym jest, bo w zeszłym roku pisałem o tym jak Leszek przytulił ponad 26 tysięcy za zaległy urlop… Jak widać szóstka się pojawiła. Ale żeby nie przynudzać prezentuję poemat znaleziony w tomiku wierszy pt „IMPULSY ŻYCIA” autorstwa Pana Piotra.

 

 

IMIENINY WÓJTA- LESZKA PROSKURY

AUTOPORTRET W KRZYWYM ZWIERCIADLE

Na żyznej ziemi rodu Siennickich.

Która nam rodzi ludzi niezwykłych,

Znanych w biznesie, znanych w kulturze

Pełno ich nawet w literaturze.

Tworzą zespoły grane, śpiewane,

Mają dziewczyny jak malowane.

Mężczyźni rośli, wspaniali tacy

Zaradni, męscy jak Krakowiacy.

W tych to warunkach ,pełna kultura,

Wyrósł nam geniusz Leszek Proskura.

Już lat dziecinnych nadawał blasku

Dziewczynkom razem bawiącym się w piasku

I ta już męskość Leszkowi została,

Dla kobiet to zaleta prawie doskonała.

Wybrał dziewczynę cudo w urodzie i czynie,

Najwspanialszą prawie w całym Kraśniczynie.

Zdolność Leszka niezmierna w praktyce,

Odnosi sukcesy również w polityce.

Zaczynał od małego szczebla i pnie się do góry,

Aż siada za sterami Gminy, tak jak mało który.

I tutaj sukcesami droga jest usłana,

Partyjnych sceptyków rzuca na kolana.

Gmina Siennica w krajowej czołówce,

Ale to zawdzięcza Leszka mądrej główce.

Teraz Gmina Siennica w Województwie sławna

Rozpoczęcie roku, Opłatek, centralne od dawna.

Nawet elektrownię piękną, dużą zbudowali

Która daje prąd bez paliwa i nikt się tym nie chwali.

Leszek to jak zegarmistrz, precyzyjny będzie,

Zrobił dwie dziurki w jednej i to ładne wszędzie.

Będzie miał Leszek z tego satysfakcji sporo,

Kiedy do nich zakradnie się jakiś piękny Zorro.

Już jedną Amor ustrzelił znienacka,

I uczta wielka była, tak prawie sarmacka.

Teraz dziadkiem zostanie, no bo kolej taka,

Wąsy Leszku zapuszczaj, to tradycja Lacha.

Dziękuję ci Leszku kolego wspaniały,

Że jesteś zawsze z nami taki doskonały.

Upiększaj ulepszaj tę Gminę wspaniałą

Rozdawaj Jednorożce ludziom jakich mało.

Żyj nam długo, szczęśliwie i zdrowo

Zasługujesz na to by żyć kolorowo.

Swoje 100 lat kielichem szampana powitaj,

O zdrowie lekarzy nigdy nie pytaj.

 

Źrodło: Impulsy życia, autor Piotr Żołnacz

 

I ja skromny mieszkaniec przyłączam się do tych życzeń.

 

 

 

 

 

 

34
14

32 komentarze do “Z przymrużeniem oka o Leszku”

 1. Gdyby Wajda nie pomarł to film by nakręcił o tym geniuszu z Woli Siennickiej, jaki on zdolny a jaki ładny, normalnie rasowy. Żeńska cześć UTW to aż se popuszcza po nogach z radości jak Lesio na ich zloty przychodzi. Nie jedna se w duchu myśli mójci on mój.

  25

  9
 2. A ten wiersz to chyba jakiś rodzaj komedii bo uśmiałem się do łez. Najwyższa pora pomyśleć o budowie mauzoleum, żeby po śmierci Leszka miały te biedne owieczki gdzie modlić się do swojego b…

  17

  9
 3. Ale kurde wójta mata! A jeszcze z 5 lat temu ludowe Siennice za przykład Szpak na powiat dawał. A Panie Ślusarczyk a jakie szkoły trza było pokończyć wtedy jak wasz Proskura wójtem zostawał a Szpak starostą. Barzdzo wysokie chyba? No to pokonczyły chyba obydwa co nie? doktoraty mają….No to może niech sie obydwa jeszcze wyżej windują na posły albo marszałki

  21

  7
 4. Polskim szpecom od rządzenia dano 3 kulki i kazano im wymyślić na drugi dzień jakąś sztuczkę. A oni, jak to szpece, jedną zgubili od razu, drugą rozbili, zniszczyli doszczętnie, a z kolei przy trzeciej zapomnieli co im kazano.

  16

  5
  1. Przeważnie wszyscy tzw. „szpece od rządzenia” – „lecą sobie w kulki”.
   Czy to Dariusze, Janusze, Andrzeje czy Leszki, czy to Roberty, Marciny, Marki czy Grześki. 😀

   21

   3
 5. Oj piękny poemat, piękny, zwłaszcza, ze na niektórych adresatów działa to jak tabletki na powiększanie penisa, z dnia na dzień staja się jeszcze większymi.

  20

  6
 6. Tym z tzw. góry, wydaje się chyba nawet, że kłamiąc, kradnąc i marnotrawiąc nasze pieniądze, robią to dla nas. Mają taką misję. Drodzy Państwo, jest już na pewno gorzej niż za PO.

  16

  16
 7. Pan Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie radiowym RMF FM został poproszony o wymienienie większych inwestycji zrealizowanych przez PiS i wtedy z rozbrajająca szczerością nie wymienił żadnej. Po raz pierwszy w życiu usłyszałem go, kiedy milcząc mówił wreszcie prawdę. Odzyskałem wiarę w polityków, że przestaną kłamać. A swoją drogą było to wspaniałe wprowadzenie w kampanijny Wielki Plan Dudy. Tyle już zbudowali, a zbudują jeszcze więcej.

  12

  7
   1. do Rp
    Ciekawi mnie jak Rp zmieniałby Polskę po roku 89. Może nie wszystko było doskonałe, bo nikt nie praktykował wcześniej przechodzenia z socjalizmu do kapitalizmu. Może trzeba było do dzisiaj dopłacać do PGR – ów, SKR – ów i innych tego typu rentownych przedsiębiorstw. Kombajn i traktor był wspólny, a kasa często lądowała w kieszeni kierowcy. Rozumiem, że to się wielu podobało, może Rp też byłeś takim kierowcą.

    7

    8
    1. Drogi Rp! Gdyby nie Balcerowicz zapewne siedziałbyś w zaciszu bardzo dobrze rozwiniętego i gospodarnego PGR-u i cieszył się, że pobliski SKR i GS jest szczytem komunistycznego rozwoju gospodarki. To mnie wcale nie dziwi, ponieważ większość tzw. elektoratu PiS marzy- KOMUNO WRÓĆ! Na koniec zdradź łaskawie, gdzie zaopatrujesz się w te różne zioła. Przestań jarać, przejrzyj na oczy.

     7

     7
     1. furman, mam tyle wspólnego z komuną i pgr-mi co Ty z rozumem.
      Powiedz mi furman dlaczego w Czechach , Słowacji „pgr-y ” po przemianach dostali byli pracownicy, a dlaczego u nas nie?
      Ile sprzedano naszego majątku za „Balcerowicz” i za ile?
      Cz żeby przewozić coś furmanką trzeba być furmanem?😜

      9

      2
 8. Niektórzy z PiS- u też zaczynają zmieniać poglądy. Weźmy za przykład radnego powiatowego z nominacji właśnie PIS Bogusława Domańskiego. Chyba zmądrzał i na fb ostro krytykuje rządzących.

  11

  9
   1. Domański ewidentnie zerwał się z uwięzi. No cóż niezależność finansowa powoduje, że można zmienić poglądy widząc co się dzieje. Domański zamieścił na fb legitymację partyjną Piotrowicza, to wyjaśnia skąd biorą się komuchy w sądzie najwyższym. Powinien ją przesłać Dudzie, to może by też zobaczył. Chociaż to wątpliwie, musiałby być niezależny finansowo jak Domański.

    9

    4
    1. Przestraszył się i szybciutko usunął legitymację członka PZPR, prokuratora stanu wojennego powołanego niedawno przez antykomunistę Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego. Jak tym wszystkim hipokrytom z PiS-u nie wstyd. Często komuch komuchem komucha zwalcza. Jak to się od niedawna mówi- twój komuch jest lepszy niż mój. A najlepsze jest to, że stary kawaler, bez żony, bez dzieci poucza nas jak ma wyglądać nasza rodzina

     8

     3
     1. Ciekaw jestem, czy pani Bogusia z siostrzenicą, zdążyły zalakować na tak Domańskiemu, zanim usunął tego newsa.

      6

      0
 9. Wybory prezydenckie, rok 2010, Kaczyński pisze list do braci Rosjan i przegra. Jest rok 2020, Kaczyński pisze list do braci Polaków i też przegra!?

  8

  8
 10. Straszny miał dzień towarzysz Szmaciak,
  Ach, wprost odchodził od rozumu,
  kiedy uciekać musiał w gaciach
  ścigany wyzwiskami tłumu.

  5

  2
 11. Panie Piotrze! Kiedy w końcu wywali pan tego komucha co pisze pod różnymi nikami przecież to widać gołym okiem. Jak nie Duda to Kaczyński. Co za chamidło czerwone. Niech pisze u Szpaka a stąd won! To nie strona dla komuchów. Zrób pan wreszcie tu porządek. Albo głupawy Trol albo ten komuch.

  7

  8
  1. Fan ty się tak nie gorączkuj, przecież ludzie opisują tylko prawdę. Domański krytykuje rządzących i Dudę, a jest z PIS. Piotrowicz to stary komuch, a rzekomy antykomuch Duda powołał go do TK. Kościuk to bardzo słaby burmistrz, co potwierdza najnowszy artykuł na tej stronie. Miał się powiat za rządów PIS rozwijać, a raczej się zwija, o czym świadczy znaczący spadek ludności . Wszyscy młodzi wyjeżdżają jeszcze bardziej niż za czasów PO. Absolwenci klas 8 szukają szkół po za powiatem. A miało być tak pięknie. PIS rządzi już 5 rok i jest raczej gorzej niż lepiej.
   Nawet p. Kaczor zamilkł i nie snuje już wizji rozwoju powiatu.
   Prawda w oczy kole.

   10

   -1
  2. Chcesz fanie Siennicy zablokować niektórych komuchów, a zostawić komuchów popierających PiS?
   Któryś raz pojawia się tu to samo żądanie. aby kogoś wywalić. tylko nicki są różne… Ostatnio jako fan Siennicy.

   7

   5
   1. Trolu pierwszy raz przyznam Ci rację, im więcej będziesz pisał itp.
    tym więcej będzie zwolenników PiS Ironia losu, komuchy zapomnieli kim byli.

    7

    1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *