Dwadzieścia procent stu procentowego Banacha

Jeszcze trochę to orzeł z godła odwróci się kuprem do sali a skrzydłami złapie  za łeb, bo nie strzyma. Taka konkluzja nasuwa się po „paranukowych” odkryciach Banacha. Ten jest chyba w życiowej formie. O szczegółach tychże w satyrycznym felietonie, tym razem traktującym o epizodach śmieciowych i nie tylko z sesji i komisji. No to wszyscy do walca, były drogowiec zaprasza i jedziemy na wesoło!

Pierwsza propozycja ceny za odpady wynosiła 18 złotych ale wspaniałomyślnie zjechano do 17 złotych, to miało miejsce jeszcze jesienią. Specjalnie nad tym obóz rządzący gminą się nie rozwodził. Mimo tego i tak 17 zł sytuuje nas na pozycji samodzielnego lidera, ale nikt z tego liderowania w gminie nie puchnie z dumy. Chełm i Krasnystaw mają po 12 złotych. A trójce królewiąt jest wszystko jedno. Zza spiżowej bramy UG posłali taki komunikat i nikomu nie muszą nic tłumaczyć, złotówka w dół, mieli gest. Ale jaskółka nadziei i rozsądku jest, cała sprawa ma wrócić pod obrady komisji. Tylko że łatwo nie będzie, bo jest Banach i jego teoria, o czym za chwilę.

Ciut statystyki

Gmina Siennica Różana liczy 4116 zameldowanych mieszkańców. Z tego co wiadomo złożono w UG 3244 deklaracje na odbiór odpadów. Różnica między zameldowanymi a złożonymi deklaracjami wynosi 872 osoby. Do końca nie wiadomo co w tej liczbie się zawiera i jakoś nikt z UG tego nie drąży Ponadto 2900 osób zadeklarowało kompostowanie a 344 osoby będą płacić 17 złotych ponieważ nie przysługuje im żadna ulga. Nie wiadomo też, ile osób z tych 3244 zalega z opłatami.

Nie drażnić elektoratu tylko, że tu jest pies pogrzebany!?

Do rozpoznania  jest skala zjawiska zgłaszania do deklaracji zaniżonej liczby domowników. Najlepiej by było gdyby płacili wszyscy, ale niejednokrotnie wójtowie boją się mieszkańców ponaglać, bo to drażnienie elektoratu. A przecie taki wójt to swój chłop w ich mniemaniu, bo niczego nie egzekwuje i przymyka oczy. To jak taką symbiozę burzyć?! Podnosi się wtedy ceny śmieci dla tych którzy płacą regularnie i rzetelnie, to oni utrzymują cały kram na swoich plecach. Jest to komunistyczna sprawiedliwość, ale sytuacja jest dynamiczna i zanosi się na to, że śmieci będą drożeć. To tylko kwestia czasu gdy taka filozofia nakładania obciążeń na jednych, by niwelować cwaniactwo drugich runie z hukiem.

Wyjście jest jedno, należy wyegzekwować w miarę rzetelne deklaracje przy jednoczesnej zachęcie w postaci obniżenia ceny. Płacimy wszyscy, ale płacimy mniej. W innych gminach dla licznych rodzin są specjalne zniżki. Z resztą od wymyślania koncepcji  jak to zrobić jest wójt. Wbrew pozorom, to da się osiągnąć, tylko trzeba chcieć. Wójt musi zaprząc w to także swój autorytet. W naszym wypadku przecież Lechu go ma, bo zyskał 70% poparcia. Dla wielu, to, on jak rabin. Tak że nic tylko brać się do roboty…

Teoria Banacha albo gnę się przed tobą jak trzcina, tajfunie mądrości…

Teraz o obiecanej teorii Banacha słów kilka, ale wcześniej należy się skontaktować z lekarzem bądź farmaceutą albowiem pachnie to piramidalnymi bredniami. „Nad dyrektor” doszedł do wniosku, że podwyżka musi być, bo ilość śmieci w gminie wzrosła o 20% z tego powodu, że odpady będą odbierane dwa razy w miesiącu. No i w sumie on to by chciał być dobrze zrozumiany ale… A przecież płacimy za ilość ton!? W ogóle Banach ma jakąś tajemną wiedzę i przyobserwował to zjawisko. Tylko cholera jak to możliwe!? Ci sami ludzie, ta sama populacja. Nawet covid nic nie pozmieniał a Banach twierdzi, że ludzie nagle 20% więcej wyprodukowali i wyprodukują, bo od kwietnia do października odpady mają być odbierane dwa razy w miesiącu! 

Tymczasem statystyki GUS mówią, że w 2018 r. w skali kraju zanotowano wzrost produkcji odpadów o 4,3% w porównaniu z 2017 r. W 2019 r. zanotowano wzrost o 2,1% w stosunku do 2018 roku. A jakby odbierać cztery razy w miesiącu, to pewnie wzrost byłby o 40%!?

Jeszcze mu Turzyniecki wtóruje, że tak u nas jest! Sam w Krasnymstawie śmieci mając po 12 złoty. Przecież zwiększenie produkcji śmieci uzależniona jest od czynników cywilizacyjnych. Ta tendencja występuje wtedy gdy zmienia się tryb życia na bardziej konsumpcyjny. To wynika z zamożności i dostępność towarów i nigdy nie dzieje się gwałtownie. A może nagle wystąpiły jakieś anomalie anatomiczne i ludziom zaczęły pojawiać się bliźniacze układy pokarmowe? Albo wyrastać po cztery nogi? A może ci których brak w deklaracjach zaczęli produkować!? Ale to również ślepa uliczka.

Co ma piernik do wiatraka?

Ciekawe czy duet naukowców „Pat i Mat” zbadał to zjawisko w innych samorządach? Kijem w sumie ta teoria podparta, jakoś tego po cenach śmieci u sąsiadów nie widać i co ma jedno do drugiego!? Podobno w Izbicy wzrosło w blokach, tylko Banach nie wie czemu Izbica ma mimo tego niższą cenę!? Ciekawe czy Lewczuk wie o tym odkryciu. I jakich Banach narzędzi użył do tych badań? O ile można się zgodzić z Banachem w tym, że poszczególne frakcje mogą drożeć i będą wzrastać ceny za składowanie, to 20% wzrost ilości śmieci wywołany poprzez częstszy odbiór w tym samym  czasookresie jest kompletną bzdurą, a teoria to konsekwencja zupełnie czego innego. 

Cała historyjka jest naciągana jak wiele wcześniejszych. Po prostu jesteśmy świadkami metod jakimi się rządzi w Siennicy od lat. Kiedyś podobne w duchu historie wymyślał Tusk, a choćby inwestora z Kataru dla Stoczni Gdańskiej albo osławione trzy lokalizacje PSZOK autorstwa naszych luminarzy. Banach jako reprezentant władzy upiera się przy „rządowym projekcie”, a potem w jego obronie  rzuca na szalę co ma pod ręką, bez zastanowienia, stąd historyjka o 20 procentach. Oczywiście wymachuje przy tym  „swoim autorytetem” jak ormowiec lizakiem. Kiedyś to działało i z przyzwyczajenia gada o jakiś wzrostach, straszy, puszy się jak indor. Powtarza że on wie, bo ma doświadczenie. Z jego „doświadczeniami” jest tak, że kilkanaście lat Komisja Rewizyjna, której przewodniczył, pracowała bez planu pracy. On się nawet ze statutem gminy w tym zakresie nie zapoznał, a komisji przewodniczył. Co kontrolował, za co brał pieniądze? A jaki bajzel na placu ZDP zostawił? Przecież to wstyd tak dbać o mienie publiczne, ale mędrkuje co rusz, bo coś mu się wydaje.

12 złoty już wystarczy 

Alicja jest księgową z doświadczeniem, które zdobyła pracując w prywatnych firmach i instytucjach budżetowych, wie co mówi, dlatego tak panicznie Proskura i jego kompania reagują na jej słowa. Przedstawiła kilka symulacji cen śmieci skalkulowanych na 14, 13 i 12 złoty. Cena śmieci wedle wyliczeń Alicji Pacyk mogłaby być na poziomie 12 złotych i też by się wszystko spięło. A poza tym w zeszłym roku zmieścili się w zakładanych kosztach. Tu cały czas ścierają się dwie wizje, ta radnej, gdzie próbuje się łagodzić wzrosty opłat, z tą drugą, urzędową, robioną z perspektywy biurka.

Radna Pacyk zawsze na jedno zwraca uwagę. Otóż wedle jej obserwacji ludzie mają świadomość podwyżek i nawet to rozumieją, ale nie można podnosić obciążeń o 70% tak jak zrobiono w przypadku śmieci i do tego jednorazową decyzją. Takie stawianie sprawy mieszkańców irytuje. Wszak nie tylko odpady poszły w górę, poszło wszystko i to czuć w portfelach. Podwyżki zdaniem Alicji, jeśli już nieodzowne należy wprowadzać stopniowo i powoli a nie na przysłowiowego chama, dopychając kolanem i przede wszystkim trzeba rozmawiać i tłumaczyć. Ludzie czują się przez takie podejście upokorzeni i traktowani jak stado baranów. Proskura, Trzyniecki i Banach żyją z mieszkańców i dla nich bardzo dochodowe to urzędnicze „przerzucanie papierów”, stać ich zapłacić nawet 30 złoty za śmieci.

Banach na dechach

Po tych teoriach Banacha miała miejsce scenka rodzajowa. Alicja stwierdziła, że na gadki Banacha trzeba brać poprawkę i przypomniała, że w listopadzie na komisji upierał się przy tym, że monitoring jest obowiązkowy na PSZOK. Tymczasem okazuje się, że racji kompletnie nie miał, albowiem monitoring jest wymagany gdy PSZOK prowadzi Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej, a jeśli Gmina, to nie ma takiego obowiązku. Wytknęła mu to prosto w twarz z czym się musiał skwaszony Banach zgodzić. I taka jest wiedza i metody działania Banacha, ostatnie słowo musi być jego i nie ważne, że głupie. Banach jak widać wali jedną głupotę za drugą, taśmowo, prawie tak jak się asfalt leje. PSZOKU na Dużej też bronił, bo nie u niego pod oknem, by później wiać przed Tomaszewskim.

Jaka praca taka płaca

A na sesji w czwartek Andrzej Korkosz zawnioskował żeby wprowadzić do porządku obrad punkt dotyczący obniżenia diet radnym sołtysom i przewodniczącemu rady gminy do poprzedniego stanu. Zawnioskował również o obniżkę pensji wójta i sekretarza. Trochę się adresaci podgotowali na ten wniosek, ale Banach go odrzucił i skierował na obrady komisji. W sumie po ostatnich wypadkach, festiwalu samowoli, po co przepłacać? Radni od Proskury klepią prawie wszystko, co ten im podsunie, jeszcze do tego opowiadają głupoty albowiem teoria o 20 procentach jest odzwierciedleniem Banacha w 100 procentach. To jeszcze za to płacić!?

W takich okolicznościach trzeba pomyśleć nad nowym wariantem, należy każdemu radnemu który bzdury plecie, nakazać całą dietę wpłacać do świnki skarbonki. Banach niech wpłaci 1200 złotych na poczet przyszłych głupich pomysłów. Bo u niego to tak jak w tym powiedzeniu, że dzwonią tylko nie wiadomo w którym kościele. W efekcie „opłat za emisję głupot” może być tak, że po roku będziemy mieć nadwyżkę budżetową, jako jedyni w powiecie i to dopiero będzie powód do dumy, a nie jak do tej pory najdroższy sekretarz i 17 złotych za śmieci. Amen

36
4

17 komentarzy do “Dwadzieścia procent stu procentowego Banacha”

 1. To jak to możliwe że będzie więcej śmieci jak ja mam przykładowo 4 wory na miesiąc i zawsze tak jest. To teraz jak te śmieci podzielić na dwa to po dwa wyjdzie na odbiór. To gdzie tu wzrost? A może do dwóch odbiorów zero doczepił i stąd mu wyszło. Ale to tak jak komuś dorysować wąsy na plakacie.

  21

  2
 2. Może Banach pomylił Siennicę z Izbicą a Izbicę z Hrubieszowem. Zalatany chłop i już mu się miesza wszystko…

  21

  2
 3. Jak i na jakich statystykach opierał się nasz biegły przewodniczący? Uważam że śmieci obecnie jest mniej ponieważ ludzie uporządkowali już swoje obejścia z zaległych latami śmieci, przecież jeszcze niedawno w dniu odbioru przy drogach leżały sterty worków ,obecnie wyraźnie jest mniej.Mniej jest różnego rodzaju przedmiotów jednorazowych, prawie każdy ma kompostownik.Kiedyś wszystko szło do śmieci i to zmieszanych

  21

  1
 4. A sołtysi co uradzili ?miejsce na przok wybrali, Nie pobili władz? Czy bawili się raczej w czapki z wazeliny 😉

  15

  4
 5. Czym skończyła się sprawa posiadania przez Banacha, podobno lewego zaświadczenia uprawniającego do wykonywania oprysków środkami ochrony roślin .przecież wszyscy uczestnicy kursu chemizacyjnego chodzili zeznawać na policję.
  Z tego co słyszałem, to nie było go na kursie ale zaświadczenie otrzymał.
  Szwagier Banacha, podobno wypełnił dwa zestawy odpowiedzi na egzaminie, za siebie i za niego a potem wyczytano Banacha i szwagier w jego imieniu odebrał zaświadczenie.
  Wie ktoś coś na ten temat?

  22

  1
  1. Można robić online, nawet na kombajniste 😀
   Będzie bez echa a szwagier to nie rodzina 😂
   Brawo dla Pana Korkosza za wniosek o obniżenie zarobków!
   Jak wiemy nic to nie da , ale liczy się sam fakt

   19

   5
 6. To on pracuje w trzech miejscowościach w nocy poluje i jeszcze opryski wykonuje? Może jeszcze ma jakieś etate ? No sprytny chlop🙄 aż mu zazdroszczę .To dlatego taki zniecierpliwiony na sesjach po prostu brakuje czasu😆

  9

  1
 7. Po pierwsze – Banachowi i Proskurze „lotto” po ile śmieci, bo w tej gminie nie mieszkają, z tego, co piszecie
  Po drugie – Banach w gminie Izbica siedzi cicho jak mysz pod miotłą i robi , co mu każą, żadnego politykierstwa nie uprawia. Można- można. Czyli to nie wina radnego, ale jego protektora w gminie Siennica.
  Idzie wiosna, parę nasiadówek zrobią po OSP , trochę alkoholu na osłodę się poleje w strażnicach i temat śmieci ucichnie, o PSZOK nikt nie zapyta.
  Na podstawie historii z gminy Siennica można by nakręcić „U Pana Wójta za miedzą” . Cała Polska by się śmiała, tylko nie Sienniczaki

  15

  8
 8. aaa , po pierwsze to Pioter mieszka , ale skoro u was śmierci tańsze to można zawiesić 😂
  po drugie rządzić można z drugiego planu 😉
  i po trzecie , zajmij się czymś w swojej gminie, może coś z archiwum x 😂😂😂

  10

  9
  1. Napisałem „z tego co piszecie” , bo tak wywnioskowałem z komentarzy. Jeśli jest inaczej – to przepraszam.
   Rządzić można z drugiej ławki – jak ksiądz w „U Pana Boga za piecem” – niby nie we władzach, a w każdym temacie się z nim konsultowano. Czyżby Leszkiem sterował Janusz, jak coś wiesz w temacie, rzuć na forum ???
   W Gminie Izbica nudy, wójt grabi ziemie na trawnik koło nowego domu – o czym tu pisać ? Śmieci w umiarkowanej cenie, PSZOK na uboczu , nikomu nie wadzi.

   7

   5
   1. „Janusz steruje Leszkiem” skąd u Ciebie aaa takie pomysły 🤣
    Czytaj ze zrozumieniem bo wyjdzie tak samo jak z Piotrem
    Nudy ,,,,🤔 nie masz o czym pisać? A co tam z duchami w Izbicy?
    Przestało straszyć 😂

    6

    4
 9. Ciekawe co inni radni powiedzą na obniżenie diet i wynagrodzeń. Większość po to jest radnym żeby parę gorszy wpadło a i mieć chody j wójta w razie jakby coś chcieli załatwić. A wójt i Banach nie maja wstydu za grosz, piąty rok o nich tu piszecie a dalej na każdym kroku takie kwiatki stawiają, inny by się pod ziemię zapadł że wstydu

  12

  1
  1. Za to zaświadczenie dla Banacha i to całe zamieszanie z nim związane, powinni odpowiedzieć organizatorzy szkolenia.
   Jak można było dopuścić, do takiej sytuacji.
   To zaświadczenie powinni mu do domu dostarczyć, a nie narażać go na taki stres, co oni sobie myślą że ktoś taki jak Banach, ówczesny dyrektor ZDP, przewodniczący rady gminy, osoba zaufania publicznego, będzie siedział kilka godzin z tymi prostymi, niedouczonymi chłopami i słuchał tych opowiastek o opryskach.
   No po prostu brak słów, jak można było doprowadzić do takiej sytuacji.

   11

   0
 10. Brak wiedzy jest jak brak uzębienia, widać gdy otworzysz gębę -idealnie słowa te potwierdzają występy trzech : Banacha, Turzynieckiego i Proskury. Na ostatniej sesji dołączyła do nich Pani od śmieci.

  14

  1
 11. Na stronie urzędu gminy Siennica Różana pojawiła się informacja o planach zagospodarowania remontowanego dworku. Ale chyba osoba, która pisała to ma niewielkie pojęcie o pomysłodawcy czyli o Januszu Jutrzence Trzebiatowskim tytułując go profesorem. Otóż żadne źródła nie podają aby Pan ten otrzymał tytuł profesora, co można uznać za wprowadzanie w błąd mieszkańców gminy albo przekłamywanie rzeczywistości w celu osiągnięcia zamierzonego celu.

  14

  0
 12. nie było mnie tu chwilę a tu takie rzeczy…..
  1. NIE ZGODZILI SIĘ NA OBNIŻKI… PRZYPOMNIMY WAM TO PRZY WYBORACH!!!!
  2. A niech piją w OSP przyjdzie ktoś z kamerą i nagra to się skończy raz dwa….
  3. a w sprawie Profesora… może dla nich studia to to samo co studium…a prof to samo co mgr. PS a jakie wykształcenie ma ten turzyniecki, wojt i banach ktoś wie?

  5

  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *