Egzotyka w Chojnicach

 

Egzotyczna wizyta została dostrzeżona przez media w Chojnicach i  skomentowana. Dziś właśnie w o tym…

RADNI Z SIENNICY RÓŻANEJ W LUBELSKIEM PRZYJEŻDŻAJĄ DO CHOJNIC NA SESJĘ

Dodane: 2021-06-08

 

W najbliższy piątek 11 czerwca w sali obrad chojnickiego ratusza odbędzie się o g. 14 po długiej przerwie stacjonarna sesja Rady. Ale nie będzie to sesja miejskich radnych z naszego miasta. Przyjeżdżają na wyjazdową sesję gminni radni z Siennicy Różanej (ponad 4 tys. mieszkańców) w województwie lubelskim.

W porządku obrad zawarto „Wystąpienie Burmistrza Chojnic dr inż. Arseniusza Finstera” oraz „Dyskusję związaną z możliwościami zagospodarowania rewitalizowanego „Dworku” w Siennicy Różanej oraz nawiązanie współpracy między Samorządem Chojnic i Siennicy Różanej.

Wójt Siennicy Różanej był w 2020 w Chojnicach na jubileuszu 10-lecia Galerii Janusza Jutrzenki TrzebiatowskiegoW relacji z tego wydarzenia na stronie Galerii podano, że „Leszek Proskura, wójt Siennicy Różanej, gdzie powstaje podobna placówka, wyznał, że przyjechał się uczyć do Chojnic…„.

Chyba ten pomysł ma w gminie Siennica Różana nie tylko zwolenników. Na lokalnym portalu „Siennicą pod prąd” ukazał się niedawno tekst pt. „Cyrk jedzie do Chojnic na wesoło”. Jeden fragment (pisownia oryginalna): „Umiłowany wódz znający się na prawie wszystkim znów wpadł na genialny pomysł. Czy się przedtem skonsultował z lekarzem lub farmaceutą, tego nie wiadomo, ale sądząc po jego „kalibrze i jakości” to warto by było. Otóż w dniach 10-12 czerwca Rada Gminy będzie jechać do Chojnic, a tam ma się odbyć sesja. Do tych samych Chojnic z których pochodzi „profesor rzekomy” i „mistrz” Jutrzenka -Trzebiatowski!? Ktoś zapyta „a po jaką jasną cholerę w Chojnicach?” Odpowiedź jest oczywista… ponieważ w Siennicy ma powstać „Muzeum Kultury Siennickiej”„. W dalszej części tekstu jest … artykuł z portalu chojnice24 z marca 2013 nt. kontroli Komisji Rewizyjnej w Galerii Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego.

Wczoraj (7.06) na swym blogu Marcin Wałdoch tak skomentował planowaną wizytę radnych z Lubelskiego: „(…) Rajcy z południa Polski (Siennica Różana leży 650 km od Chojnic) przyjeżdżają do Chojnic w konkretnym celu. Jakim? Otóż nie jest to żaden interes publiczny. Wójt Siennicy Różanej postanowił zabrać rajców do Chojnic, aby w Chojnicach zostali oni „urobieni” przez towarzystwo Arseniusza Finstera na rzecz przekonania ich co do słuszności zasponsorowania i otwarcia w gminie Siennica Różana galerii…Jutrzenki-Trzebiatowskiego! (…)”

Jak przekazał nam wiceburmistrz Adam Kopczyński, delegacja samorządowców z Siennicy planuje zwiedzić m.in. Chojnickie Centrum Kultury oraz siedzibę Galerii Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego. Sesja będzie transmitowana z sali chojnickiego ratusza na konto na YT Urzędu Gminy w Siennicy Różanej.

Ilustracją artykułu jest screen ze strony UG w Siennicy Różanej.

 

 

 

Jak się okazuje ze strony internetowej gminy Siennica Różana, rajcy i wójt tej gminy będą 11 czerwca o godz. 14.00 odbywać będą swoją sesję wyjazdową w Chojnicach, sesja odbędzie się w Sali Obrad Rady Miejskiej Chojnic. Informacje na stronie gminy: https://siennica.pl/2021/06/02/informacja-o-obradach-sesji-rady-gminy-siennica-rozana-w-dniu-11-06-2021-r/?fbclid=IwAR1f1wp86Eo5YkMeSOZz0TMst8D0fZX6JOm4AwjvZE4MvvxNz_tKd2Q9w7U . Zaskoczeni?

Już wyjaśniam. Rajcy z południa Polski (Siennica Różana leży 650 km od Chojnic) przyjeżdżają do Chojnic w konkretnym celu. Jakim?
Otóż nie jest to żaden interes publiczny. Wójt Siennicy Różanej postanowił zabrać rajców do Chojnic, aby w Chojnicach zostali oni „urobieni” przez towarzystwo Arseniusza Finstera na rzecz przekonania ich co do słuszności zasponsorowania i otwarcia w gminie Siennica Różana galerii…Jutrzenki-Trzebiatowskiego!
Cieszyć się? Płakać? Warto powstrzymać reakcje. Nie wiadomo bowiem czy Chojnice pozbywają się z baszty więziennej swego „największego artysty” wraz z jego dobytkiem czy to tylko element procesu pączkowania galerii Trzebiatowskiego, który teraz chce mieć swój drugi „życiowy dobytek” w galerii w Siennicy Różanej. Skądinąd w tej sytuacji ciekawe jest to, jakimi argumentami posługuje się starszy Pan malarz, że tylko dla niego cała rada gminy przemierza ponad 600 km, aby dać się przekonać przez Arseniusza Finstera co do talentów Jutrzenki?
Rajcom z Siennicy Różanej zalecam ostrożność i krytycyzm w przyjmowaniu wszelkich wiadomości w Chojnicach – szczególnie proszę zapytać o ilość odwiedzających basztę Jutrzenki oraz o koszty jej utrzymania. Poza tym proszę być gotowym na to, że i w gminie Siennica Różana Jutrzenka uzna, że jego sztuka i wydatki publiczne na nią nie spotkają się z dobrym odbiorem, więc w oczach „artysty” zostaniecie „chamami”, tak jak i nas chojniczan ochrzcił kiedyś Jutrzenka.
Z żalem obserwuję jak radni w Polsce zajmują się społem rzeczami miałkimi i nieważnymi, ale robią to, bo to cementuje ich ciche interesiki i niejasne układy, a z interesem publicznym nie ma to nic wspólnego – taka jest moja opinia.
32
4

2 komentarze do “Egzotyka w Chojnicach”

  1. A gorzelnia i stara szkoła w Wierzchowinach w ruinie. Najlepiej wyprzedać, oddać w dzierżawę i gdzieś mieć takie piękne zabytki naszej gminy. Chopie coś Ty narobił zamiast zadbać o to i ładnie wyeksponować to pojechał do Chojnic szczęścia szukać. Tu nigdy nic nie będzie po za dziwnymi nikomu nie potrzebnymi widzimisię wójta. Budynki z przeszłością z ciekawą historią Wszystko szlag strzelił. Brawo gmina brawo.

    24

    5
  2. Po obejrzeniu sesji w Chojnicach muszę stwierdzić że losy naszego dworku już są przesądzone. Drodzy Sienniczanie dworku już nie macie!!! To co tam wygaduje Banach to żenada

    15

    4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *