ELEKTORAT policzył i napisał

 Poniższy komentarz zasługuje na wyróżnienie.

 

Jak widzę w sprawie opłat za śmieci ustalono winnych, odznaczono bohaterów. Myślę, że nadeszła pora by się merytorycznie zająć problemem.
Otóż z danych, którymi dysponujemy wynika, że firma która wygrała przetarg za wywóz śmieci inkasuje 501221.20 zł za rok, co po podzieleniu na 12 miesięcy daje 41760,43 zł.
Jeśli teraz tą sumę miesięcznych kosztów wywozu śmieci podzielimy przez 17 zł, którą powinien płacić każdy mieszkaniec gminy daje to mam w zaokrągleniu 2457, co oznacz, że do pokrycia kosztów wywozu śmieci wystarczy aby w gminie zapłaciło tylko 2457 mieszkańców.
Nasza gmina liczy sobie około 4100 mieszkańców, wobec tego z powyższych obliczeń wynika, że 1643 osoby nie płaci za śmieci. Wiem że z płacenia zwolnione są osoby, które są tutaj zameldowane, a aktualnie tu nie mieszkają, nap: uczniowie i studenci lub osoby, które wyjechały na jakiś czas do pracy, ale czy jest ich aż 1643 ?
Myślę, że na początek należało by sprawdzić ile osób faktycznie płaci za śmieci, bo jeśli płacących jest około 2,5 tysiąca to czy reszta to są osoby faktycznie zwolnione z płacenia?
A jeśli okazało by się jednak, że płaci więcej osób. to znaczy, że gmina na nas przy okazji wywozu śmieci zarabia.
Osobną kwestią jest sama wysokość opłat, nad którą należałoby się pochylić, skoro w sąsiednich gminach ta sama firma wywozi śmieci i jest tam taniej.
Wyjaśnienie powyższych kwestii i zapoznanie z nimi wyborców leży w gestii Rady Gminy, na co liczę…

 

 

22
7

4 komentarze do “ELEKTORAT policzył i napisał”

 1. Może warto zobowiązać wójta do przedstawienia raportu odnośnie płatności za śmieci za poprzedni rok, jaka jest liczba mieszkańców zamieszkujących czyli oddających śmieci, a jaka część z tych osób opłaca wywóz śmieci, czysta matematyka, a ci którzy nie płacą w jaki sposób gmina ściąga z nich należności.

  17

  1
 2. No to nieźle. Ciekawe jak się teraz wykręcą? Komuś się chyba „0” niechcący dodało na kalkulatorze albo excel się zawiesił na moment.

  9

  0
 3. A może trzeba by zgłosić naszego wójta lub przewodniczącego rady do konkursu na ,,Dobroczyńcę Roku” ? Bo jest taki komunikat na stronie gminy . Za chęć utworzenia nam pszok-u ( za darmo) na Dużej no i za to że opłatę za wywóz śmieci podnieśli o 70% ,a nie o 170 %. co myślicie ?

  9

  1
 4. Naszej radzie i wojtowi to damy medale z buraków pastewnych bo większe rosną Może ktoś w gminie ma takie?

  5

  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *