W Gorzkowie mają taniej

Publikujemy artykuł z Nowego Tygodnia. Temat dotyczy wysokości opłat za odbierane odpady. Jak wiadomo w Siennicy Różanej od niedawna obowiązywać będą dwie stawki- 17 zł i 15 zł od osoby. Przy drugim wariancie cenowym trzeba zdeklarować się do posiadania kompostownika. Przetarg na wywóz odpadów i ich zagospodarowanie odbył się w połowie grudnia zeszłego roku. Startowały cztery firmy. EKO-KRAS z Kraśnika-dotychczasowy odbiorca śmieci, oraz firmy z Dorohuska, Chełma i Strupina Łanowego. Wygrała ta ostatnia, tak samo jak w Gorzkowie.

Kwota jaką zamierza Gmina przeznaczyć na ten cel wynosi 693.000.00 zł brutto. Natomiast oferta którą złożył wybrany podmiot opiewa na 501 221.20 zł brutto. Ale dlaczego między Gorzkowem a Siennicą jest 9 złoty różnicy wie tylko wójt… Dla pełnej informacji podajemy kwoty innych oferentów. EKO-KRAS-524 028,96 zł, firma z Chełma- 527 299,20 zł, i z Dorohuska -522 590,40.

Źródło: Nowy Tydzień

24
2

11 komentarzy do “W Gorzkowie mają taniej”

 1. Trochę to dziwne ta sama firma wygrała przetarg, Gorzków jest dalej od Siennicy i mają taniej a my bliżej i stawki tak poszły w górę? Czy ktoś może to wytłumaczyć

  15

  1
  1. Najprawdopodobniej tak jest jak piszesz, bo jakoś nie słychać by gmina ścigała kogoś za zaległości.
   Po co denerwować elektorat jak i tak ktoś za to może zapłacić, najważniejsze aby kasa się zgadzała.

   15

   2
  1. Jak to kto na to przystał, ci co zawsze, stado sługusów, zwane radą gminy.
   Nie poparli tego tylko radni Alicja Pacyk, Andrzej Korkosz i Piotr Kołtun.

   15

   2
 2. Jak widzę w sprawie opłat za śmieci ustalono winnych, odznaczono bohaterów. Myślę, że nadeszła pora by się merytorycznie zająć problemem.
  Otóż z danych, którymi dysponujemy wynika, że firma która wygrała przetarg za wywóz śmieci inkasuje 501221.20 zł za rok, co po podzieleniu na 12 miesięcy daje 41760,43 zł.
  Jeśli teraz tą sumę miesięcznych kosztów wywozu śmieci podzielimy przez 17 zł, którą powinien płacić każdy mieszkaniec gminy daje to mam w zaokrągleniu 2457, co oznacz, że do pokrycia kosztów wywozu śmieci wystarczy aby w gminie zapłaciło tylko 2457 mieszkańców.
  Nasza gmina liczy sobie około 4100 mieszkańców, wobec tego z powyższych obliczeń wynika, że 1643 osoby nie płaci za śmieci. Wiem że z płacenia zwolnione są osoby, które są tutaj zameldowane, a aktualnie tu nie mieszkają, nap: uczniowie i studenci lub osoby, które wyjechały na jakiś czas do pracy, ale czy jest ich aż 1643 ?
  Myślę, że na początek należało by sprawdzić ile osób faktycznie płaci za śmieci, bo jeśli płacących jest około 2,5 tysiąca to czy reszta to są osoby faktycznie zwolnione z płacenia?
  A jeśli okazało by się jednak, że płaci więcej osób. to znaczy, że gmina na nas przy okazji wywozu śmieci zarabia.
  Osobną kwestią jest sama wysokość opłat, nad którą należałoby się pochylić, skoro w sąsiednich gminach ta sama firma wywozi śmieci i jest tam taniej.
  Wyjaśnienie powyższych kwestii i zapoznanie z nimi wyborców leży w gestii Rady Gminy, na co liczę…

  13

  1
 3. Wszyscy produkują śmieci i powinni płacić za wywóz. Płacimy za prąd czy gaz, a za wywóz śmieci można nie płacić? Przecież jest możliwość ściągnięcia opłaty (Dz.U.z 2020r poz.1427 z pózn.zm ) . Ile u nas jest osób które wyjechały czy młodzieży na studiach? Na pewno nie1600 osób! Jest tylko troje odważnych radnych którzy myślą o społeczeństwie, ale co oni mogą ? reszta jest jak mówiłam do przyklaśnięcia, sołtysów też to nie interesuje.Może radni i sołtysi są zwolnieni z opłat /

  9

  1
  1. Masz racje, babo jago, na wszystko jest sposób, tylko trzeba chcieć z niego skorzystać i można by wszystkich opornych zmusić do płacenia.
   Ale dobry wujek Lesio tego nie zrobi, bo co kilka lat są wybory i nie będzie zrażał do siebie wyborców, a patologia to wykorzystuje i ma się dobrze.
   A wszystkie koszty są wkalkulowywane w opłaty które ponoszą ci uczciwi.

   8

   1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *