Jak to z hołotą było…

 

Dziś prezentujemy echa wyczynów „mistrza” Jutrzenki-Trzebiatowskiego w Chojnicach. Są to artykuły z tamtejszej prasy i sprzed 11 lat...

 

 

 

 

Finster przeprasza za hołotę

Piątkową konferencję prasową burmistrz Arseniusz Finster rozpoczął od słowa przepraszam. Włodarz skierował je do wszystkich mieszkańców Chojnic, którzy poczuli się urażeni wypowiedzią Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego udzieloną w ostatnim numerze tygodnika „Czas Chojnic”. Krakowski artysta, który już we wrześniu otworzy w miejskiej baszcie swoją galerię, zapytany przez dziennikarkę o to ile zajmie zwiedzanie obiektu odpowiedział: „Hołocie zwiedzanie zajmie trzy minuty, koneserom trzy godziny”.

– Chciałbym w imieniu Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego przeprosić za tę wypowiedź. On ubolewa, że coś takiego powiedział – mówił burmistrz. – Jest pełen pokory i te przeprosiny wyartykułuje bezpośrednio jak tylko wróci, ponieważ teraz jest w Krakowie. 

Ponadto Finster tłumaczył, że Trzebiatowski żył przez ostatnie dni w stresie związanym z przenosinami do Chojnic swoich dzieł i zbiorów. Malarz miał być zmęczony i przepracowany, gdyż od rana do wieczora spędzał czas w baszcie, pilnując wszystkiego osobiście. Nie najlepsza kondycja miała być właśnie przyczyną tej niefortunnej wypowiedzi.

 

Czy jest to jednak wystarczające usprawiedliwienie dla kogoś, kto chce być ambasadorem sztuki wyższej w naszym mieście? Czyż nie właśnie osoba nazywana przez burmistrza mistrzem ma dawać przykład innym, że kultura powinna być  zawsze i wszędzie pisana przez duże K? Tym bardziej że możliwość jej szerzenia artysta otrzymał od mieszkańców Chojnic. To bowiem z ich podatków na utworzenie Centrum Baszta poszło prawie 800 tys. złotych.

W Siennicy też zaanonsował się z przytupem, zagroził odpowiedzialnością karną Alicji Pacyk. Jednocześnie chcąc „ukulturalniać” mieszkańców gminy w dworku wyremontowanym między innymi z ich podatków. Dla mnie to abstrakcja może nawet biologiczno-polityczna.

21
5

Jeden komentarz do “Jak to z hołotą było…”

  1. Jakie to dobra zostały naruszone Trzebiatowskiego skoro radna pyta o wykształcenie i zasługi, czyżby jednego i drugiego brak skoro nie potrafi nawet odpowiedzieć tylko straszy sądem?

    2

    1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *