Marzycielka ? czy realistka?      

 

Szanowni Państwo,  po artykule  ?Relacja ze spotkania Ruchu Społecznego Kukiz?15 ? na stronie Dziennik Siennicy, wiele osób prosi mnie abym ustosunkowała się do tego. Postaram się odpowiedzieć na kilka pytań. Zapisując się do ruchu nie było moim zamiarem być wrogiem kogokolwiek. Moim zamiarem była i jest uczciwość oraz świeże spojrzenie na problemy z którą boryka się nasza społeczność. Mam wielką wiarę w ludzi i wierzę że są osoby uczciwe, które mają wiele pomysłów aby ożywić swoją gminę, powiat, miasto. Pozwolą państwo, że swoją wizję poprawy opiszę na przykładzie Gminy Siennicy Różanej. I tu chciałabym zaznaczyć, iż mocno wierzę w przedsiębiorczość, zaangażowanie i organizację tej  społeczności. Już kilka lat temu dużym zaangażowaniem wykazywali się mieszkańcy prawie każdej wioski organizując choćby dyskoteki. Może to nie najlepszy przykład ale chciałabym znów pobudzić mieszkańców do wspólnego działania, wiem, że drzemie w nich potencjał. Jednakże wiem, iż każdy pomysł bez środków może zgasnąć. Proszę sobie wyobrazić,  że w każdej wiosce jest Stowarzyszenie  Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej oraz jeszcze inne w zależności od potrzeb lokalnej społeczności. Takie stowarzyszenia mogą uzyskać dofinansowanie na dany projekt. Dużą pomocą dla lokalnych działaczy jest również fundusz sołecki, który dobrze wydatkowany procentuje, a nie ujmuje z budżetu  gminy. Ważnym punktem w naszej gminie jest powołanie spółki wodnej. Spółka mogła by uzyskać dofinansowanie z programu o przeciwdziałaniu klęskom żywiołowym. Przekopane były by wtedy wszystkie rowy melioracyjne. W naszej gminie ten temat woła o pomstę do nieba. A pieniądze leżą i czekają. I tu mogło by się wydawać, że zaczynają się schody, bo kto by ten fundusz, stowarzyszenie czy spółkę by rozliczał, pomagał w uzyskaniu dofinansowania itd.  I właśnie w tym miejscu zaczyna się rola Urzędu Gminy. Gmina powinna zatrudnić osobę do pomocy w tych tematach.                                                                                                                                              Kraina miodem i mlekiem płynąca? Czemu nie!

Jakiś czas temu po gminie chodziła pogłoska aby zagospodarować łąki nad rzeką i zrobić duży akwen wodny. Pomysł ambitny ale drogi? Nie koniecznie. Wystarczyło by uzyskać dofinansowania z różnych  programów choćby o przeciwdziałaniu klęskom żywiołowym, poszerzyć  o kilka metrów rzekę. Nie trzeba by było wykupywać  gruntów, ewentualnie wydzierżawiać  przez stowarzyszenia oni z kolei uzyskali by dofinansowanie na dany pomysł itd. Rolnicy mogli by uzyskać dofinansowanie na np. agroturystykę i każdy by był kierownikiem na swojej posesji i każdy by miał dochód. Pomyślcie państwo jakby można ten temat rozwinąć . Domki holenderskie, altany, kąpieliska, bary. Największy wynik uzyskuje się z połączenia sił. Myślicie państwo, że to nie realne? A jednak przykład? Mała wioska w Holandii Giethoorn. https://matkawariatka.pl/trafilismy-bajki-czyli-giethoorn-wenecja-holandii/  Odsyłam państwa również do artykułu  ?Kanały jak w Holandii. Ambitny pomysł na zagospodarowanie podmokłych łąk w gminie Kosakowo? https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/58388-kanaly-jak-w-holandii-ambitny-pomysl-na-zagospodarowanie-podmoklych-lak-w-gminie-kosakowo/58388-kanaly-jak-w-holandii-ambitny-pomysl-na-zagospodarowanie-podmoklych-lak-w-gminie-kosakowo     Oczywiście należałoby ten pomysł zaadaptować pod nasze realia.  Skorzystałaby na tym projekcie nie tylko gmina ale cały powiat. Pomoc Gminy w tym temacie niezbędna.  W Bałtowie się udało, czemu nie u nas? Zapewne wielu się znajdzie aby ten pomysł skrytykować, ale ja oczekuję od tych osób lepszych pomysłów niż te przedstawione. Zapraszam do dyskusji na te tematy. Oczywiście nie zdradzę wszystkich moich pomysłów ale chcę abyście państwo wykazali się inicjatywą i wreszcie wzięli sprawy w swoje ręce.  Wszelkie pomysły wyciągnęli z szafy i do dzieła. Myślicie, że ten pomysł nie wypali, że jest śmieszny ? A 20 lat temu kiedy wchodziły telefony komórkowe też każdy się śmiał, że rolnik będzie bez kabelka na polu rozmawiał przez telefon. Nie realne wtedy a teraz codzienność.

Zapraszam do kandydowania do samorządów osoby z pomysłami na rozwój, uczciwych i zaangażowanych dla potrzeb społeczności z poparciem Ruchu Społecznego Kukiz?15. Zapraszam do zarejestrowania się na stronie  www.samorzadyzkukizem.pl

Wierzę w Was i pozdrawiam Komajda Anna

 

 

22
25

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *